infolinia

Czy liceum jest trudniejsze od technikum? Sprawdź, gdzie czeka więcej wyzwań

Liceum, a może technikum? Nad tym zastanawia się corocznie wielu ósmoklasistów. Jeździsz na targi szkół i na dni otwarte, lecz masz mętlik w głowie i nie wiesz, co wybrać? Rozumiemy to, więc omawiamy niżej ten temat. Jeśli potrzebujesz rzetelnego porównania nauki w liceum i technikum - przeczytaj poniższy artykuł i wybierz dobrze swoją przyszłą szkołę!

 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Wybór liceum lub technikum dostosuj do swoich zainteresowań i predyspozycji.
  • Dla jednych uczniów trudniejsze może być liceum, a dla innych technikum. Zależy to m.in. od rodzaju placówki i jej zgodności z predyspozycjami ucznia. 
  • Jeśli nie masz sprecyzowanych planów zawodowych, możesz wybrać liceum ogólnokształcące.
  • Chcesz szybciej zdobyć zawód? Technikum może być szkołą dla Ciebie. 

Liceum czy technikum – jak podjąć najlepszą decyzję, która będzie miała kluczowy wpływ na Twoją edukację?

Na początek przyjrzyj się swoim zainteresowaniom i predyspozycjom! Zastanów się także, gdzie chciałbyś pracować, jaki zawód wykonywać. Jeśli jeszcze nie wiesz - też jest na to rozwiązanie! Jakie? Sprawdź poniżej!

Ale najpierw: kiedy do liceum?

Liceum ogólnokształcące może być dla Ciebie świetną szkołą, jeśli wiesz, że w przyszłości chcesz pójść na studia. 

Jesteś humanistą? Lubisz język polski i historię, lecz nie masz jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych? A może masz talent do języków obcych, lecz nie wiesz jeszcze w 100 procentach, jak go wykorzystać?  W jednym i drugim przypadku strzałem w dziesiątkę może być klasa uniwersytecka. Kształcenie tu jest wszechstronne. Uczniowie mogą rozwijać się wielokierunkowo. W ten sposób możesz bez pośpiechu zastanowić się nad przyszłą ścieżką zawodową i zakosztować wiedzy z różnych dziedzin. 

W liceum możesz także na spokojnie skupić się na przygotowaniu do matury. A to ona jest podstawą i swego rodzaju przepustką do przyjęcia na uczelnię. 

Rozważmy inny przykład:

Masz sprecyzowane zainteresowania (np. medyczne), a do Twojej wymarzonej pracy potrzebne jest wykształcenie wyższe (a więc: ukończenie studiów)? Czy klasa medyczna w liceum ogólnokształcącym nie brzmi jak stworzona dla Ciebie? Przygotowuje Cię ona do matury i studiów. Zwłaszcza jeśli chcesz zostać lekarzem. Kształcić się w takiej klasie możesz także, jeśli marzy Ci się posada pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego i fizjoterapeuty. 

A co, jeśli masz uzdolnienia artystyczne? Zainteresuj się liceum plastycznym (zwłaszcza jeśli później chcesz pójść na ASP)!

A może klasa politechniczna w liceum ogólnokształcącym? To dobry kierunek, jeśli planujesz studia na politechnice i interesują Cię przedmioty ścisłe oraz technologie. 

Są jednak zawody, które można wykonywać już po technikum (po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego). Ciekawym tego przykładem jest technik weterynarii. Po ukończeniu technikum o takim profilu i zdaniu egzaminu technika możesz już rozpocząć wymarzoną pracę ze zwierzętami. 

Interesujesz się mechaniką samochodową? Możesz np. ukończyć technikum w klasie technik pojazdów samochodowych.

Planujesz przyszłą pracę w branży związanej z transportem? Technikum z klasą technik spedytor może być czymś dla Ciebie. 

W dobrym technikum możesz mieć także dodatkowe szkolenia i kursy, które przygotują Cię do przyszłej pracy. 

Co jest lepsze – technikum czy liceum? Zestawienie wad i zalet obu rodzaju szkół

W poniższym zestawienu znajdziesz przejrzyste zestawienie zalet i wad liceum oraz technikum:

Liceum 

Zalety:

  • nastawienie na przygotowanie do matury 
  • możliwość dłuższego zastanowienia się nad wyborem przyszłego zawodu
  • krótszy czas kształcenia (nauka w liceum trwa 4 lata)
  • szybsze uzyskanie wykształcenia średniego (z maturą)

Wady:

  • brak zawodu po ukończeniu szkoły

Technikum 

Zalety:

  • możliwość zdawania matury i egzaminu zawodowego
  • po zdaniu egzaminu zawodowego - zdobycie konkretnego zawodu
  • możliwość pójścia do pracy w swoim wyuczonym zawodzie bezpośrednio po technikum (szybszy start na rynku pracy, szybsze zdobywanie doświadczenia zawodowego)
  • praktyki zawodowe zwiększające szansę zatrudnienia w wyuczonym zawodzie

Wady:

  • konieczność pogodzenia przygotowania się do matury z nauką do egzaminu zawodowego 

 

Jak wygląda program nauczania w liceum, a jak w technikum? Najważniejsze różnice, które musisz znać

Maturę uczniowie liceum i technikum zdają tę samą - tak więc program przygotowania do matury zawiera te same treści.

Uczniowie liceów program ten muszą przerobić w 4 lata, a uczniowie technikum mają na to 5 lat. Jednak uczniowie technikum, poza przedmiotami podstawowymi mają także przedmioty typowo zawodowe i praktyki.

W liceach profilowanych podobnie jak w technikum, również są dodatkowe przedmioty (powiązane z profilem nauki) - jednak nie prowadzą one do egzaminu zawodowego.

Czy technikum jest trudne? Jak wygląda nauka w szkole, która uczy Cię również zawodu?

To, czy dane technikum będzie dla Ciebie trudne, może zależeć od… Twoich zainteresowań! Jeśli pasjonujesz się informatyką, to nauka w klasie technik informatyk może nie sprawiać Ci problemów. Materiał pewnie opanujesz z łatwością. Jednak jeśli wybierzesz kierunek, z którego treściami wcześniej nie miałeś/aś styczności, nauka może okazać się trudna. Większe ryzyko trudności w nauce może pojawić się wtedy, gdy wybierzesz technikum, którego profil nie odpowiada Twoim zainteresowaniom. Jeśli przedmiot nauczania jest Twoją pasją i masz do tego predyspozycje, łatwiej o motywację do nauki i sprawniejsze opanowanie materiału. 

A jak wygląda nauka w technikum? 

Masz lekcje podstawowe, takie jak np. język polski, język obcy, matematyka, historia, biologia, chemia i inne przedmioty ogólnokształcące. Materiał na nich przerabiany stanowi zarazem przygotowanie do matury. Ponadto masz też przedmioty zawodowe przygotowujące Cię do egzaminu zawodowego. Uczysz się na nich teorii i praktyki (w technikach są specjalne pracownie do zajęć praktycznych). Ponadto w trakcie nauki w technikum odbywasz też praktyki w lokalnych firmach. To wszystko jest rozłożone na 5 lat nauki, więc pogodzisz sprawnie wszystkie te zajęcia. 

Trudniej się utrzymać w liceum czy technikum? Szczere opinie uczniów i nauczycieli

Szkoła szkole nierówna - dlatego nie tak łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy łatwiej się utrzymać w technikum, czy w liceum. W przypadku niektórych szkół można powiedzieć, że w technikum, a innych - że w liceum. 

Dlaczego?

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś/aś, że wśród techników i liceów są placówki o różnym poziomie kształcenia. Świadczy o tym np. zdawalność matur i egzaminów zawodowych. Wyniki te są ogólnodostępne - sprawdź, jak wyglądały w poprzednich latach w Twoim mieście i w okolicy! Wiele zależy też od podejścia nauczycieli do nauczania (ich pasji i tego, jak dobrze potrafią wyłożyć nauczany przedmiot). 

Jak sprawdzić, w której szkole bez trudu się utrzymasz i dobrze zdasz maturę? Bo o to wszak chodzi, aby uczyć się komfortowo i efektywnie!

Sprawdź oferty szkół i opinie o nich.

Ofert szkół ponadpodstawowych jest wiele, a każda z nich może wydawać CI się atrakcyjna. Możesz to zauważyć np. na dniach otwartych szkół, które zapraszają w swoje progi ósmoklasistów. To świetna możliwość zobaczenia szkoły, klas, częściowo także wyposażenia, z którego korzysta się podczas lekcji. Czy szkoła ma nowoczesne pracownie i pomoce naukowe? Zwróć na to uwagę na dniach otwartych! Nowoczesne metody kształcenia pomagają przyswajać wiedzę łatwiej i efektywniej.

 A może znasz kogoś, kto chodzi do liceum lub technikum w Twojej okolicy? Zapytaj znajomego o atmosferę w szkole, metody nauczania, poziom trudności i to, jak ocenia placówkę. Czy jest godna polecenia? Czy gdyby miał wybierać raz jeszcze, poszedłby właśnie do tego liceum/technikum? 

O opinię, czy lepiej poradzisz sobie w liceum czy w technikum, nie wahaj się pytać także Twoich nauczycieli w szkole podstawowej. Mogą posłużyć Ci cenną radą, znając Cię dobrze i wiedząc, jakie masz uzdolnienia i predyspozycje. 

Czy po liceum trzeba iść na studia? Jakie masz alternatywy?

Studia nie są jedyną ścieżką, jaką możesz wybrać po liceum. Nie musisz studiować, aby zdobyć zawód. Możesz wybrać np. szkołę policealną.

Będzie to wystarczające rozwiązanie np. wtedy, gdy marzysz o zostaniu kosmetyczką lub florystą. Bez trudu znajdziesz dobre szkoły policealne o takich profilach.

Szkoła policealna przygotuje Cię do przyszłej pracy i nauczy praktycznych umiejętności. 

W niektórych miejscach pracy wystarczy też wykształcenie średnie wraz z maturą. Masz więc szansę na znalezienie pracy zaraz po liceum. 

Czy z technikum można przejść do liceum? Jak wygląda zmiana szkoły?

Czasem bywa tak, że w trakcie nauki w danej szkole chcemy zmienić profil nauczania lub typ placówki. Jesteś w technikum, lecz okazało się, że dany kierunek nie jest dla Ciebie interesujący? Zmieniły się Twoje plany dotyczące kierunku studiów? Możesz zmienić szkołę, w tym z technikum na liceum. Jak to zrobić? 

Zorientuj się, czy szkoła, do której chcesz się przenieść, ma miejsce w danej klasie i czy dostaniesz się do niej. 

Porozmawiaj koniecznie o swoich planach z rodzicami i z wychowawcą. Pomoże ci on przygotować dokumenty potrzebne do zmiany szkoły. Będzie trzeba poinformować o Twoim zamiarze przeniesienia się także dyrekcję. W zależności od tego, jaki moment wybierzesz na zmianę szkoły, potrzebne będzie świadectwo ukończenia poprzedniej klasy, a jeśli chcesz się przenieść już w pierwszej klasie, jeszcze przed zakończeniem semestru - lista ocen z każdego z przedmiotów. Może zdarzyć się tak, że szkoła, do której planujesz iść, zrobi dla Ciebie test. Na podstawie jego wyników może się rozstrzygnąć, czy będziesz mógł/mogła się do niej przenieść. 

Przechodząc z technikum do liceum nastaw się na nadrobienie partii materiału, jaki przerobiła już Twoja nowa klasa. Musisz bowiem wiedzieć, że w liceum program jest nieco inaczej ułożony. Cały materiał do matury trzeba przerobić w 4 lata, a nie - jak ma to miejsce w technikach - w 5 lat. Stąd różnice w rozłożeniu poszczególnych tematów. O tym, jak dogonić nową klasę z programem, porozmawiaj z dyrektorem szkoły, wychowawcą oraz z nauczycielami. 

Czy czujesz się już pewniej z wiedzą, jaką zdobyłeś/zdobyłaś o technikach i liceach po lekturze naszego artykułu? Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie pomocny w wyborze Twojej przyszłej szkoły. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości - śmiało rozmawiaj o nich z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem szkolnym lub doradcą zawodowym. I nie stresuj się - wiedz, że zarówno w liceum, jak i w technikum możesz zdobyć cenną wiedzę, która w przyszłości może zaprocentować!