Liceum czy technikum? Jaką szkołę wybrać, by nie żałować swojej decyzji – poznaj plusy i minusy obu rodzajów szkół
Uczniowie ósmych klas, którzy zastanawiają się nad tym, jaką szkołę ponadpodstawową wybrać, często biorą pod uwagę zarówno liceum, jak i technikum. Oba typy szkół mogą być bardzo dobrym startem w przyszłość, jednak niekiedy ich uczniowie mają poczucie, że nauka w innym miejscu dawałaby im więcej satysfakcji. Poznaj zatem zalety oraz wady liceum i technikum i podejmij decyzję, która będzie dla Ciebie najlepsza!
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Liceum i technikum to szkoły średnie, których absolwenci mogą zdawać maturę.
- Po ukończeniu i zdaniu egzaminu zawodowego uczeń technikum otrzymuje tytuł zawodowy technika.
- Absolwent liceum ogólnokształcącego nie otrzymuje tytułu zawodowego.
- Jeśli uczeń dobrze wybierze szkołę średnią, nauka nie będzie przysparzać mu trudności.
Co jest lepsze – technikum czy liceum? Jak podjąć najlepszą decyzję?
Jeżeli chcesz wiedzieć, co jest lepsze – technikum czy liceum, to przeczytanie tego artykułu pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby drogowskazem dla każdej młodej osoby wybierającej szkołę ponadpodstawową.
Zarówno liceum, jak i technikum to szkoły, dzięki którym można uzyskać wykształcenie średnie. W technikum można nauczyć się zawodu i zdobyć tytuł technika, jednak również w liceum uczniowie w pewnym stopniu są przygotowywani do przyszłego życia zawodowego – istnieją przecież klasy o różnych profilach. Poniżej znajdziesz szereg ważnych informacji na temat nauki w liceach i technikach i odnośnie tego, czym się różni liceum od technikum.
Jakie liceum wybrać – czym kierować się przy wyborze szkoły średniej?
Młodzież skłaniająca się ku temu, by wybrać liceum ogólnokształcące musi zastanowić się nad wyborem konkretnej szkoły. Liceum ogólnokształcące CosinusYoung to szkoła, w której równolegle z realizacją podstawy programowej uczniowie uczęszczają na nadobowiązkowe, certyfikowane zajęcia tematyczne w formie warsztatów i spotkań, rozwijające ich indywidualne zainteresowania. W zależności od wybranej klasy są to zajęcia z zakresu: medycyny, kosmetologii, dziennikarstwa, prawa czy ekonomii.
Dzięki zajęciom nadobowiązkowym uczniowie mogą podejmować trafne decyzje dotyczące studiów i dalszego rozwoju. Lubisz uczyć się biologii i chemii? Klasa o profilu medycznym w Liceum Ogólnokształcącym to coś dla Ciebie. Szkoła oferuje także możliwość nauki w klasach: kosmetycznej, vlogerskiej, uniwersyteckiej, politechnicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego. Fascynują Cię różne kultury i czujesz się obywatelką lub obywatelem całego świata? Klasa o profilu europejskim w liceum ogólnokształcącym może okazać się dokładnie tym, czego szukasz!
Jakie liceum ma wybrać młoda osoba, której obszar zainteresowań skupia się wokół szeroko pojętej sztuki i która posiada się zdolności manualne? Odpowiedź jest oczywista – liceum plastyczne! Taka szkoła pozwoli rozwinąć skrzydła kreatywnym uczniom z dużą wyobraźnią. Co jest po takim liceum? Warto pamiętać o tym, że absolwenci liceum plastycznego, w przeciwieństwie do absolwentów liceum ogólnokształcącego, otrzymują tytuł zawodowy. Mogą od razu szukać pracy, w której wykorzystają swoje umiejętności lub kontynuować naukę na studiach.
Jakie wykształcenie zdobędę po technikum – czy to dobry wybór na przyszłość?
Na pewno chcesz dowiedzieć się, jakie wykształcenie mają osoby po technikum – takie informacje są przecież kluczowe. Technikum jest pięcioletnią szkoła, dzięki której można zdobyć wykształcenie średnie, zdać maturę i uzyskać tytuł technika oraz dyplom zawodowy. Po skończeniu technikum możliwe jest podjęcie dalszej nauki na wybranym kierunku studiów, co daje jeszcze większe szanse na jak najlepszy rozwój kariery zawodowej, jednak nie jest to konieczne.
Do najbardziej dochodowych zawodów po technikum należą: technik ekonomista, technik informatyk i technik programista. W przypadku osób pracujących w zawodzie programisty można zarabiać 10-20 tys. zł miesięcznie.

Czym się różni liceum od technikum? Znaczące różnice w edukacji, o których warto wiedzieć
Czteroletnie liceum ogólnokształcące jest najlepsze dla uczniów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych. Nauka w takiej szkole traktowana jako przygotowanie do pójścia na studia – kończy się ona egzaminem maturalnym (można jednak nie podejść do matury, co jednak rzadko się zdarza).
Jeśli masz w planach studia, ale nie wiesz jeszcze, czym dokładnie chcesz zajmować się w przyszłości, to liceum będzie właściwym wyborem. Niektórzy absolwenci liceum rezygnują jednak ze studiowania –wówczas po maturze (lub bez niej) można na przykład zrobić kurs zawodowy.
Decydując się na naukę w liceum, należy liczyć się z tym, że taka szkoła, w przeciwieństwie do technikum, nie przygotowuje ucznia do wykonywania konkretnego zawodu. W technikum uczniowie uczą się przedmiotów ogólnokształcących oraz zawodowych i mają praktyki.
Co jest trudniejsze – liceum czy technikum? Opinie uczniów i nauczycieli – czyste fakty
Chcesz wiedzieć, co jest trudniejsze – liceum czy technikum? Uczniowie, którzy zdecydowali się na edukację w technikum, wybierając kierunek nauczania zgodny z ich zainteresowaniami i predyspozycjami, najczęściej dobrze sobie radzą. Podobnie jest zresztą z nauką w liceum, gdzie młodzież również uczy się w klasach o różnych profilach.
Interesuje Cię temat: poziom nauczania w technikum a liceum? Dużo zależy od szkoły i od pedagogów. Dobre licea i technika dbają o to, aby poziom nauczania był na wysokim poziomie i zapewniają uczniom komfortowe warunki nauki.
W przypadku technikum nacisk na naukę przedmiotów zawodowych jest duży. Jeśli ktoś wybrał kierunek związany z informatyką lub rachunkowością, ale nie przepada za przedmiotami ścisłymi, to może mieć problem. Nauczyciele zwracają ósmoklasistom uwagę na to, by realnie oceniali swoje predyspozycje, zanim wybiorą profil w technikum.
Czy w technikum są rozszerzenia – jak wyglądają różne profile nauczania?
Wiesz już, czy w technikum są rozszerzenia, pora jednak dowiedzieć się więcej na ich temat. Musisz mieć świadomość tego, że wbrew pozorom, technikum to szkoła, która nie jest odpowiednia tylko dla osób lubiących przedmioty ścisłe. W technikum CosinusYoung coś dla siebie znajdą także osoby zainteresowane modą (technik przemysłu mody), branżą beauty (technik usług fryzjerskich) czy na przykład turystyką (technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa).
Jakie są jeszcze zawody w technikum? Jednym z kierunków kształcenia zawodowego, który jest najbardziej przyszłościowy, jest niewątpliwie technik programista. Jeśli wybierzesz właśnie tę ścieżkę edukacji, Twoim głównym zadaniem będzie tworzenie różnych aplikacji wdrażanych później do działania. Staniesz się twórcą rozwiązań, które mogą usprawnić życie. Twoje umiejętności staną się narzędziem do rozwiązywania różnych problemów – technologia jest niezwykle ważna dla wielu dziedzin, od biznesu poprzez naukę aż po służbę zdrowia.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także kierunek technik ekonomista. Podczas nauki przed uczniami tego kierunku otwierają się drzwi do zarządzania gospodarką firmową. Na tym kierunku przygotujesz się do pełnienia działań związanych z organizacją działalności gospodarczej w firmie. Jeśli interesują Cię finanse i marketing i chcesz rozwijać swoje zdolności interpersonalne, weź pod uwagę kierunek technik ekonomista!
Czy po technikum jest matura? Co warto wiedzieć o egzaminach końcowych i ile ich jest?

Jak już wspomniano wcześniej, po technikum można zdawać maturę, choć nie trzeba do niej podchodzić. Musisz też mieć na uwadze to, że osoby kończące taką szkołę, przystępują do egzaminu zawodowego, który składa się z części pisemnej i praktycznej. Dopiero po jego zdaniu absolwenci otrzymują tytuł technika.
Wybór szkoły ponadpodstawowej powinien być dobrze przemyślany. Trzeba poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie różnych opcji, bo to pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym chcesz zajmować się w przyszłości, wybierz liceum ogólnokształcące, ale jeśli chcesz za kilka lat mieć tytuł zawodowy liczący się w konkretnej branży, postaw na technikum!