Developerzy, którzy tworzą technologię i nadają jej życie – jak nauczyć się programowania?
Branża IT obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Umiejąc programować w jednym lub kilku językach, możesz zatem liczyć na stabilne zatrudnienie i godne zarobki w długiej perspektywie. Jak nauczyć się programowania na takim poziomie, by nie mieć w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy? Poznaj praktyczne wskazówki i zaplanuj swoją ścieżkę kariery z wyprzedzeniem, by zyskać przewagę na tym konkurencyjnym rynku.
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Kodowania może nauczyć się każdy, a nie tylko osoba z umysłem ścisłym.
- Predyspozycjami do rozpoczęcia nauki w tym kierunku mogą być skrupulatność, dbałość o detale i umiejętność rozwiązywania problemów.
- Programowania nauczysz się na własną rękę, ale bardziej ustrukturyzowaną wiedzę znajdziesz w technikum informatycznym, na studiach lub na dodatkowych kursach i szkoleniach.
- Aby wejść do świata IT, musisz nie tylko znać podstawy programowania, ale też mieć własne portfolio i stale je poszerzać.
Sztuka kodowania: nauka programowania od zera – jakie kroki podjąć?
Na wstępie warto podkreślić, że wbrew pozorom programowanie nie jest żadną elitarną umiejętnością, której mogą się nauczyć tylko wybrani. Nauka programowania jest dostępna dla każdego, niezależnie od indywidualnych preferencji i wcześniejszego doświadczenia. Trzeba spełnić tylko jeden warunek: chcieć nauczyć się czegoś nowego.
Od czego zacząć naukę programowania? Jeśli to Twój pierwszy kontakt z branżą IT, zacznij od sprawdzenia, na czym polega programowanie i jak wygląda codzienna praca developera. Zwróć szczególną uwagę na to, że praca w tej branży wiąże się z siedzącym trybem życia i długimi godzinami spędzonymi na wpatrywanie się w kod, co dla wielu może okazać się nużące. Utrzymanie najwyższego skupienia przez kilka czy kilkanaście godzin w takich okolicznościach stanowi niemałe wyzwanie, którego warto być świadomym jeszcze przed rozpoczęciem budowania ścieżki kariery w tym kierunku.
.avif)
Ile trwa nauka programowania od zera? Początki i harmonogram nauki
Trudno określić, ile trwa nauka programowania od zera, gdyż wiele zależy od naturalnych predyspozycji danej osoby. Jeśli masz do tego smykałkę, bardzo możliwe, że uda Ci się przyswoić wszystkie niezbędne umiejętności w ciągu 2-3 lat intensywnej nauki.
Szacuje się, że nauka programowania od zera może potrwać od 300 do 400 godzin w przypadku pierwszego języka. Mając takie podstawy, możesz pokusić się o poznanie kolejnych języków, a przyswojenie każdego następnego powinno przychodzić Ci z coraz większą łatwością.
Od czego zacząć programowanie? Jeśli nie masz wcześniejszych doświadczeń z branżą IT i planujesz swój start w tym kierunku, zacznij od przygotowania szczegółowego planu działania, który doprowadzi Cię do celu krok po kroku. Taka roadmapa programisty spełnia funkcję nie tylko motywującą, ale również pomagającą uniknąć wielu błędów, które są typowe dla osób nieznających branży.
Decyzją, którą należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem nauki, jest wybór języka programowania. Ich lista jest długa, jednak w 2024 na uwagę zasługują w szczególności Python, Java Script, Java, C#, C++ i Swift. Pamiętaj, że na start wystarczy Ci jeden z nich – reszty możesz nauczyć się z biegiem czasu.
Jak trudna jest nauka programowania – jakie cechy powinien posiadać przyszły programista?
Wydaje Ci się, że programowanie to czarna magia, której tajniki potrafią zgłębić tylko najtęższe głowy? W rzeczywistości trudne okazują się jedynie początki, kiedy to trzeba przestawić się na specyficzny sposób myślenia. Znając jeden język programowania na średnim poziomie, nie napotkasz już większych problemów z nauką kolejnych.
Chociaż programowanie wymaga dobrych umiejętności analitycznych, nie musisz mieć umysłu ścisłego, aby sobie z tym poradzić. Nawet „typowy humanista” może wyrobić sobie odpowiednie kompetencje w tym kierunku, o ile będzie dysponować pewnymi cechami charakteru. Osoba chcąca nauczyć się programowania od zera powinna wyróżniać się następującymi cechami:
- skrupulatność i dokładność,
- wytrwałość,
- ciekawość i chęć ciągłej nauki,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- samodzielność,
- umiejętność pracy w grupie.
Podstawowe zasady i techniki w świecie developingu – jak się programuje na co dzień?
Ucząc się kodowania od zera, dowiesz się nie tylko, jak się programuje od technicznej strony. Poznasz również techniki, którymi programiści wspierają się na co dzień, realizując zawodowe obowiązki.
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jednego prawidłowego sposobu pisania kodu. To, co jest najlepsze dla jednej osoby, może okazać się mało efektywne w Twoim przypadku. Kluczem do sukcesu jest wypróbowanie dostępnych metod w praktyce i przekonanie się, która z nich odpowiada Ci najbardziej.
Pamiętaj, że na początku swojej drogi z programowaniem warto wypróbować różne podejścia do pracy. To dobry moment, bo nie masz jeszcze żadnych nawyków i przyzwyczajeń, które trzeba wykorzenić przed zmianą metody pracy na inną.
Praktyka czyni mistrza: klucz do sukcesu w kodowaniu – najskuteczniejsza metoda nauki
 (1).avif)
Jak w każdej innej branży, także wejście do świata IT wymaga przyswojenia pewnej dawki suchej teorii, na której fundamentach będziesz następnie budować swoje kompetencje zawodowe. Samo uczenie się z książek i wkuwanie na pamięć regułek nie przyniesie Ci jednak większego pożytku, jeśli interesuje Cię programowanie. Od czego zacząć? Od ćwiczenia umiejętności w praktyce, co powinno odbywać się już od samego początku.
Planując swoją roadmapę programisty, zwróć uwagę na to, by liczba zajęć praktycznych była wyższa od liczby godzin poświęconych na przyswajanie teorii. Pamiętaj, że w Internecie znajdziesz wiele gotowych i darmowych ćwiczeń dla przyszłych developerów, którzy doskonalą swoje umiejętności. Z czasem możesz też wymyślać własne scenariusze i realizować je na własną rękę, niezależnie od wybranego toku nauki. Masz do dyspozycji różne fora dyskusyjne dla programistów, na których łatwo zdobędziesz pomoc, jeśli natrafisz na jakąś trudną do pokonania przeszkodę.
Korzystaj z różnych źródeł – nauka programowania od zera do profesjonalisty
Teoretycznie w Internecie znajdziesz wszystkie materiały potrzebne do tego, by samodzielnie nauczyć się programować od zera. Korzystanie z nich wiąże się jednak z koniecznością utrzymania dyscypliny i skupienia, co nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo możesz się łatwo zniechęcić, jeśli napotkasz jakiś problem i nie poradzisz sobie z jego rozwiązaniem na własną rękę.
Mentor, który jest specjalistą w danym temacie, okazuje się tu nieocenionym wsparciem. Jak nauczyć się programowania, korzystając z pomocy innych osób? Dobrym pomysłem może być zdobycie tytułu technika programisty w szkole CosinusYoung, którą znajdziesz w swojej okolicy. Technikum dysponuje kilkunastoma lokalizacjami na terenie kraju, a największym powodzeniem cieszą się następujące oddziały:
- szkoła dla młodzieży CosinusYoung w Białymstoku,
- szkoła dla młodzieży CosinusYoung w Katowicach,
- szkoła dla młodzieży CosinusYoung w Warszawie,
- szkoła dla młodzieży CosinusYoung w Gdyni.
- szkoła dla młodzieży CosinusYoung w Łodzi.
Dlaczego warto wybrać tę szkołę? Na jej korzyść przemawia nie tylko lokalizacja. Do dyspozycji uczniów są nowoczesne pracownie CosinusYoung, które są nie tylko komfortowe, ale też wyposażone we wszystko, czego potrzebują osoby pragnące nauczyć się programować. Wszelkie materiały dydaktyczne, w tym również podręczniki, są dostępne bez żadnych opłat. Uczniowie nie płacą także za samą naukę czy zapisy. Jest to zatem dobry sposób na to, by zdobyć wymarzone kompetencje bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.
Zajęcia szkolne warto uzupełnić spotkaniami 1:1 z korepetytorem lub mentorem, który będzie jeszcze bardziej skupiony na Twoich indywidualnych predyspozycjach. Taka osoba nie tylko pomoże opanować niezbędny materiał, ale być może pokieruje również Twoim rozwojem w tym kierunku, w którym masz szczególne predyspozycje.
Czy tytuł technika programisty wystarczy, aby zacząć pracę w IT? Jak najbardziej! Pamiętaj tylko, że jako developer musisz się stale rozwijać, bo technologia wciąż prze do przodu. Aby poszerzyć swoje kompetencje, możesz rozważyć rozpoczęcie studiów (w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym) lub uczestniczyć w szkoleniach, kursach i bootcampach z tego, co Cię najbardziej interesuje.
Własny projekt: przepustka do świata developmentu – portfolio, które pomoże Ci znaleźć pierwszą pracę w IT
Jak zostać programistą? Jak wiadomo, w tej branży tytuły naukowe nie mają tak dużego znaczenia jak praktyczne doświadczenie. Sposobem na jego zaprezentowanie potencjalnym klientom lub pracodawcom jest stworzenie portfolio ze zrealizowanymi projektami. W branży programistycznej tworzy się je najczęściej w GitHubie, umieszczając w nich zarówno repozytoria kodów, jak i linki do własnych stron internetowych czy blogów.
Problemem początkującego developera może być znalezienie projektów do wrzucenia w portfolio. Oczywiście możesz wykonać kilka prac tylko na ten użytek, jednak wiąże się to z dużym nakładem czasu i środków. Lepszym pomysłem może okazać się zdobycie wpisów do portfolio w inny sposób. Rozważ chociażby następujące opcje:
- projekty realizowane w ramach nauki w technikum CosinusYoung,
- projekty realizowane w ramach nauki na uczelni wyższej,
- projekty freelancerskie realizowane na rzecz samodzielnie znalezionych klientów,
- projekty realizowane w ramach pierwszej pracy w zawodzie na stanowisku juniorskim.
Pamiętaj, że nie możesz umieścić w portfolio projektu, jeśli klient lub pracodawca nie wyraża na to zgody. Najlepiej już na początku współpracy zorientuj się, czy jest szansa na uzyskanie takiego pozwolenia, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.