Jak zrobić prezentację do szkoły? Najlepsze narzędzia i porady dla gwarantowanego sukcesu
Jak zrobić prezentację do szkoły? Najlepsze narzędzia i porady dla gwarantowanego sukcesu
Prezentacja na zaliczenie przedmiotu? Brzmi jak doskonałe rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu na naukę do sprawdzianu lub egzaminu. Problemy jednak zaczynają się w momencie, w którym zasiadamy do jej stworzenia. Podpowiadamy, jak zrobić prezentację multimedialną, z jakich narzędzi skorzystać i jakich błędów przy tworzeniu prezentacji unikać.
- Prezentacja multimedialna to jedna z najbardziej efektywnych form prezentowania danego zagadnienia.
- Tworząc prezentację, warto pamiętać o odpowiedniej relacji treści do elementów graficznych.
- Najpopularniejsze narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych to PowerPoint, Prezi, Canva i Google Slides.
- Rekomendujemy wykonywanie prezentacji samodzielnie, a gotowe projekty powinniśmy traktować jedynie jako inspirację.
Jak zrobić dobrą prezentację do szkoły? Zasady, które pomogą Ci stworzyć efektowne slajdy
Dobrze przedstawiona prezentacja multimedialna to efektywna forma przekazywania wiedzy, która cieszy się popularnością praktycznie wszędzie — w szkole, na uczelni, a nawet w pracy. Liceum ogólnokształcące i technikum bardzo często korzystają z tej właśnie formy aktywizowania młodzieży. Za pomocą prezentacji jesteśmy w stanie przeprowadzić efektywne szkolenie, spotkanie biznesowe, a także w czytelny sposób przedstawić wybrany temat.
Warunek? Prezentacja powinna być zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i merytoryczna. O warstwie graficznej porozmawiamy później — teraz skupmy się na tym, jakimi zasadami należy kierować się już od samego początku przygotowywania materiału. Przede wszystkim odpowiednia relacja treści do grafiki. Slajdy wypełnione po brzegi tekstem są nieczytelne i z pewnością nie zainteresują odbiorców. Wystrzegajmy się nadmiernego nagromadzenia tekstu, który może zastąpić diagram, infografika, tabela lub wykres.
Pamiętajmy, że prezentacja multimedialna powinna być zwięzła, a my, jako osoby opowiadające o danym zagadnieniu, powinniśmy rozwinąć ten temat w sposób jak najbardziej przystępny.
Jak zacząć prezentację, aby przyciągnąć uwagę? Sztuka otwierania prezentacji edukacyjnych
Prezentacje w miejscach takich jak szkoła branżowa lub liceum sztuk plastycznych powinny rozpoczynać się od najważniejszych informacji, które natychmiast przykują uwagę odbiorców, a przy okazji zapoznają ich z tematem naszego wystąpienia.
W tym pomogą nam slajdy rozpoczynające, które obowiązkowo powinny zawierać tytuł prezentacji, spis treści oraz cele wystąpienia. Tytuł to zupełnie pierwszy slajd, który wzbogacony o dodatkową grafikę i bardzo krótki opis pozwoli na wprowadzenie w temat. Spis treści, uwzględniający czas przeznaczony na każdy moduł pozwoli nie tylko zarządzać czasem prezentacji, ale przedstawi odbiorcom poszczególne elementy wystąpienia.
Każda prezentacja ma swój cel lub cele. One również powinny znaleźć się we wstępnej części prezentacji multimedialnej. Po zakończonym wystąpieniu warto wrócić do tego slajdu, by upewnić się, że wszystkie cele wypunktowane w slajdzie zostały zrealizowane.
Jak zrobić prezentację multimedialną do szkoły? Poradnik krok po kroku dla uczniów
Gdy wstęp prezentacji jest już za nami, czas na jej właściwą część. To właśnie tutaj, bez względu na wykorzystane oprogramowanie będziemy przekazywać wiedzę na temat obszaru, który chcemy przedstawić. Tekst powinien być ustawiony w logicznej kolejności, zgodnie ze spisem treści i zawierać odpowiednią strukturę, którą warto utrzymywać poprzez stosowanie numeracji tematów.
Cała główna część prezentacji powinna być spójna i zawierać konsekwentną narrację, która prowadzi przez temat od punktu A do punktu B. By zachować dynamikę prezentacji, stosujemy różne multimedia, by zachować uwagę odbiorców i nie zanudzić ich wcześniej wspomnianymi blokami tekstu. Dynamicznie przesuwający się tekst, grafika, obrazek — to wszystko uatrakcyjnia naszą prezentację. Nie przesadzajmy jednak z takimi elementami, jeśli zależy nam na merytoryce.
Suche fakty również możemy przekazywać w sposób przystępny, załączając wykresy, grafy i tabele, które niejednokrotnie umożliwią przedstawienie danych w ciekawy sposób. Taką strukturę prezentacji powinniśmy utrzymywać aż do końcowych slajdów, które w estetycznej liście punktowanej powinny uwzględnić podsumowanie całego wystąpienia. Na końcu warto przewidzieć slajd z sekcją FAQ, w której słuchacze mogą zadawać pytania.
W jakim programie przygotować prezentację? Przegląd najlepszych narzędzi do projektowania slajdów
Nowoczesne pracownie do nauki w CosinusYoung zachęcają do aktywnej postawy uczniów i umożliwiają efektywne przedstawianie prezentacji multimedialnych. Do nas jednak należy zadanie wyboru narzędzia, w którym prezentacja zostanie wykonana. Oto najczęściej wykorzystywane programy do projektowania prezentacji multimedialnych.
Google Slides – łatwe w obsłudze narzędzie w chmurze
Zacznijmy od prostego narzędzia, jakim jest Google Slides. To darmowe narzędzie, które w ramach pakietu G Suite umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych online we współpracy z innymi uczniami. To narzędzie bardzo przydatne, gdy prezentujemy dane zagadnienie w grupie i każdy przygotowuje slajdy związane ze swoim obszarem.
Funkcjonalność Google Slides nie różni się zbytnio od popularnego PowerPointa. Tutaj również mamy do dyspozycji szereg przygotowanych szablonów oraz opcji dodawania kolejnych slajdów, zdjęć, grafik czy innych multimediów. Wszystko w bardzo wygodnym i intuicyjnym wydaniu.
Canva – kreator z gotowymi szablonami prezentacji
Canva to darmowe oprogramowanie, które nieco rozszerza funkcjonalność tradycyjnego, dobrze nam znanego PowerPointa. Narzędzie to służy przede wszystkim do tworzenia grafik na social-media, ale świetnie sprawdza się także w roli kreatora prezentacji multimedialnych.
Zdaniem wielu to właśnie Canva jest rozwiązaniem najbardziej intuicyjnym i posiadającym największą bibliotekę gotowych szablonów prezentacji, teraz dodatkowo wspieranych przez algorytmy AI.
Prezi – jak zrobić dobrą prezentację w kilku prostych krokach
Prezi to kolejne narzędzie do tworzenia multimedialnych prezentacji. To kolejne rozwiązanie, które rozwija potencjał PowerPointa, oferując możliwość powiększania i pomniejszania prezentacji, a także płynnego poruszania się po różnych jej elementach.
Na korzyść Prezi przemawia doskonała szata graficzna prezentacji, którą uzyskamy w zaledwie kilku prostych krokach. Zdaniem wielu w PowerPoint musielibyśmy na podobny efekt poświęcić wiele godzin.
PowerPoint — jak zrobić ładną prezentację z dynamicznymi przejściami?
Na sam koniec najpopularniejsza aplikacja do wykonywania prezentacji multimedialnych na świecie. PowerPoint pomimo konkurencji jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, które łączy w sobie intuicyjność, zaawansowane narzędzia do modyfikacji praktycznie każdego elementu prezentacji i powszechność użycia.
Jeśli nigdy nie mieliśmy okazji wykonać prezentacji multimedialnej na zaliczenie przedmiotu, to właśnie PowerPoint jest najlepszym wyborem dla początkujących.
Gotowa prezentacja na dowolny temat – czy warto korzystać z gotowych rozwiązań?
Zapisy online do szkoły to idealny sposób na to, by zaoszczędzić cenny czas, który poświęcilibyśmy na wykonanie takiego zapisu w sposób tradycyjny. A czy powinniśmy oszczędzać czas na przygotowanie prezentacji, posługując się dostępnymi w internecie gotowymi szablonami? To wszystko zależy od sytuacji i celu naszej prezentacji.
Już na samym wstępie przestrzegamy — przed każdym wystąpieniem powinniśmy dokładnie sprawdzić treść prezentacji, by zidentyfikować potencjalne błędy gramatyczne, ortograficzne, ale przede wszystkim merytoryczne. Dotyczy to zarówno samodzielnie przygotowanych prezentacji, jak i gotowych przykładów, które wykorzystamy do zbudowania własnej. Warto jednak pamiętać, że strony z gotowymi prezentacjami są także dobrze znane nauczycielom, którzy mogą wyciągnąć poważne konsekwencje z tego typu oszustwa. Jeśli więc naprawdę nie mamy czasu lub umiejętności na stworzenie własnej prezentacji od zera, skorzystajmy z gotowej jedynie na zasadzie podstawy, na bazie której stworzymy własne, unikalne dzieło, które zachwyci odbiorców.
Najczęstsze błędy w tworzeniu prezentacji edukacyjnych — jak ich unikać?
Wprawę w przygotowywaniu prezentacji multimedialnych zdobywa się poprzez...wykonywanie ich w praktyce. Dlatego nic dziwnego, że pierwsza, druga, a nawet trzecia wykonana przez nas prezentacja zawiera błędy początkujących. Jakie błędy są najczęstsze?
Pierwszy błąd to zawarcie zbyt dużo tekstu w zbyt krótkiej prezentacji. Wcześniej wspomniane bloki tekstu bardzo źle działają na odbiorców, którzy już po kilku minutach stracą zainteresowanie prezentacją. Warto wzbogacić projekt szatą graficzną i dodatkowymi elementami wizualnymi, które przykują uwagę.
Będąc w temacie grafiki, to właśnie w tym aspekcie spotykamy kolejny częsty błąd. Prezentacja powinna wykorzystywać konsekwentną paletę barw. Jeśli każdy slajd będzie zawierać inne kolory, elementy graficzne, użytkownicy potraktują taki projekt prezentacji jak zlepek różnych innych tworów i z pewnością zniechęcą się do utrzymywania uwagi. Pamiętajmy też o tym, by prezentacja pod kątem długości była dostosowana do ram czasowych wystąpienia. 15-minutowa prezentacja? Możemy zapomnieć o tym, by zmieścić w jej trakcie kilkadziesiąt slajdów. Praktyka czyni mistrza i już po kilku pierwszych próbach sami zauważymy, że prezentacje multimedialne wychodzące z naszych rąk stają się coraz bardziej efektywne i efektowne.