Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Praktyczne metody i wskazówki na efektywną naukę
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Praktyczne metody i wskazówki na efektywną naukę
Spędzasz wiele godzin na nauce, a później niewiele pamiętasz? Nie trać już swojego czasu i energii – podpowiadamy, jak się uczyć, żeby się nauczyć! Sprawdź, jakie są style uczenia się i jak stworzyć sobie najlepsze warunki do nauki. Dowiedz się, w jaki sposób należy się uczyć, aby lepiej się skoncentrować i dobrze zapamiętywać wiadomości. Podpowiadamy też, jak zaplanować naukę i co pomaga w efektywnym uczeniu się przed egzaminem.
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Istnieją cztery podstawowe style uczenia się.
- Odpowiednie warunki nauki są bardzo ważne w procesie uczenia się.
- Zaplanowanie nauki pomaga osiągnąć zamierzone cele.
- Angażowanie różnych zmysłów podczas uczenia się daje najlepsze efekty.
Poznaj różne style uczenia się – jaki wpływ mają na efektywność zapamiętywania?
Wyróżniamy cztery podstawowe style uczenia się: wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny. Ta koncepcja stylów uczenia się ma związek z założeniem, że ludzie różnią się pod względem tego, który z kanałów zmysłowych jest u nich najwrażliwszy. Słuchowcy najlepiej uczą się, gdy słuchają (na przykład tego, co mówi nauczyciel). Wzrokowcy z kolei uczą się najskuteczniej, gdy coś zobaczą, dlatego lubią czytać i mogą się rozpraszać, słuchając dłuższego wykładu.
Kinestetycy to grupa osób, które najszybciej się uczą, gdy czegoś doświadczą. Czuciowcy natomiast najefektywniej przyswajają informacje, gdy coś poczują, np. dzięki zmysłowi dotyku lub smaku. Jeśli jesteś czuciowcem, to zawód kucharza będzie dla Ciebie idealny – jego zdobycie umożliwi Ci szkoła branżowa.
Co istotne, nie posiadamy jednego, wyraźnego stylu uczenia się. U zdecydowanej większości osób jest to kombinacja różnych typów z przewagą jednego, np. wzrokowcy mogą też być kinestetykami. Interesuje Cię nauka w Liceum Sztuk Plastycznych? Najprawdopodobniej jesteś głównie wzrokowcem.
Warto omówić w skrócie, jak działa mózg. W procesie uczenia się niezwykle ważne jest dostosowanie sposobu nauczania do indywidualnego stylu przyswajania wiedzy, który ma związek z tym, jak funkcjonuje mózg u konkretnej osoby. Trzeba mieć świadomość tego, że lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za analizę, linearność, logikę, liczenie i zdolności językowe. Prawa półkula zajmuje się przetwarzaniem obrazów, myśleniem abstrakcyjnym, marzeniami i ma związek z intuicją.
W tradycyjnym nauczaniu wykorzystywana jest przede wszystkim lewa półkula, co często jest źródłem wielu niepowodzeń w nauce. Efekty nauki są znacznie bardziej zadowalające, gdy wykorzystujemy aktywność całego mózgu, a nie nadmiernie obciążamy jedną półkulę. Gdy obie półkule pracują jednocześnie, każda z nich korzysta z tej współpracy.
Jak stworzyć idealne warunki do nauki? Metody uczenia się, które pomogą Ci się skupić
Bez względu na to, czy chcesz uczyć się w technikum, czy w innym typie szkoły ponadpodstawowej, musisz rozsądnie podejść do tematu skutecznego uczenia się. Warto zgłębić go jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty!
Zanim zaczniesz się uczyć, zrób porządek w miejscu, w którym będziesz przyswajać wiedzę. Schowaj do szafki wszystko to, co może Cię rozpraszać, wyloguj się z mediów społecznościowych, zapomnij na jakiś czas o grach komputerowych. Jak się dobrze uczyć? Zastosuj technikę Pomodoro, która polega na robieniu krótkich przerw, które pozwalają odpocząć i są formą małej nagrody za pracę. Działając w myśl jej zasady, należy skupić się na nauce przez 25 minut bez rozpraszania uwagi, a po tym czasie przerwać uczenie się na 5 minut. Musisz też mieć na uwadze to, że unikanie monotonii jest bardzo ważne — nie ucz się tylko z notatek lub tylko z podręcznika. Czytaj na głos najważniejsze informacje i zaznaczaj je na kolorowo na papierze!
Chcesz wiedzieć, jak skutecznie się uczyć? Warto też znać zasadę 20-20-20. Co 20 minut odwróć wzrok od książki, notatek lub ekranu na 20 sekund i skup się na czymś innym. Pomoże to zmniejszyć zmęczenie oczu. Odpoczynek oczu jest szczególnie ważny, gdy dużo korzysta się z komputera – jeśli klasa politechniczna w liceum ogólnokształcącym to Twoja wymarzona ścieżka edukacji, koniecznie o tym pamiętaj!
Nie ucz się zbyt długo – planowanie wielogodzinnej nauki jest złym pomysłem. Zadbaj o to, aby znaleźć czas na dłuższy spacer lub lekkie ćwiczenia fizyczne, bo dotleniony mózg lepiej pracuje. Nie zapominaj o odpowiedniej diecie. Niezbędne dla wspomagania procesu nauki i zapamiętywania informacji są między innymi witaminy z grupy B, magnez i kwas foliowy.
Interesuje Cię klasa medyczna? Przygotuj się na to, że będziesz musiał lub musiała przyswajać dużo wiedzy, więc weź sobie do serca nasze porady!
Planowanie nauki krok po kroku – jak efektywnie się uczyć, dzięki organizacji swojego czasu
Odpowiednie zarządzanie czasem przeznaczonym na naukę to klucz do sukcesu. Jak zatem efektywnie się uczyć dzięki przemyślanej organizacji nauki? Przygotuj harmonogram, w którym określisz, kiedy będziesz uczyć się konkretnych partii materiału. Taki harmonogram musi uwzględniać wszystkie Twoje inne obowiązki, a także odpoczynek. Należy również wziąć pod uwagę opcję pojawienia się niespodziewanych sytuacji, które mogą wpłynąć na realizację zamierzeń związanych z nauką. Harmonogram powinien być dość elastyczny, by możliwe było wprowadzanie ewentualnych zmian.
Trzeba zaznaczyć, że wizualizacja planu pomaga w zarządzaniu czasem, a także w utrzymaniu motywacji. Korzystaj zatem z kalendarzy lub z aplikacji do zarządzania czasem.
Techniki szybkiego czytania i zapamiętywania – jak szybko się uczyć i zapamiętać więcej?
Jak się uczyć, żeby zapamiętać i nie poświęcać dużo czasu na naukę? Sposoby uczenia się są różne, ale najważniejsze jest czytanie ze zrozumieniem. Jeśli nie rozumiesz czytanego tekstu, to nie jesteś w stanie go zapamiętać. Umiejętność skupiania uwagi jest niezbędna nie tylko podczas czytania, ale także podczas słuchania. Koncentracja pozwala zaoszczędzić sporo czasu! Jeżeli po usunięciu rozpraszaczy i wyciszeniu się, nadal trudno jest Ci się skupić, zastosuj metodę albo-albo. Polega ona na tym, że wykonuje się tylko jedną czynność z planu, który został wcześniej przygotowany. Albo wykonujesz zaplanowane zadanie, albo nie możesz iść na siłownię lub zadzwonić do koleżanki. To doskonały sposób na zmierzenie się ze zwyczajem odkładania różnych spraw na później i na skupienie się na nauce.
Jak szybko się uczyć i czytać obszerne teksty w krótkim czasie? Istnieją pewne ćwiczenia, dzięki którym możliwe jest bardzo szybkie czytanie. Trzeba jednak wiedzieć, że przy bardzo szybkim czytaniu część treści jest pomijana. Do ćwiczeń, dzięki którym można szybciej czytać, należą ćwiczenia poszerzające pole widzenia, takie jak tablice Szulca, kolumny słów i piramidy słów.
Notowanie ręczne czy elektroniczne? Jak się dobrze uczyć dzięki skutecznym sposobom notowania
Notowanie ręczne jest dzisiaj coraz częściej zastępowane notowaniem elektronicznym, jednak sporządzanie notatek na papierze bardziej sprzyja zapamiętywaniu, zwłaszcza wzrokowcom i kinestetykom. Ręczne notatki mogą być urozmaicone rysunkami, odnośnikami i symbolami, co sprzyja uczeniu się i zapamiętywaniu. Niektóre osoby mają jednak niewyraźne pismo, więc ich notatki mogą być mało czytelne nawet dla nich samych. Notatki elektroniczne są wtedy niezastąpione, zwłaszcza przed większym sprawdzianem czy egzaminem. Teksty zapisane na laptopie również mogą mieć podkreślenia i specjalne oznaczenia, które ułatwiają zapamiętywanie.
Znaczenie przerw w nauce – jak efektywnie uczyć się w liceum, dbając o koncentrację?
Jak już wiesz, przerwy w nauce są bardzo ważne – warto je robić nie rzadziej niż 2 razy na godzinę, ale powinny być krótkie. To czas na to, by mózg odpoczął! Dłuższe przerwy w nauce również mają duże znaczenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się efektywnie uczyć w szkole takiej jak liceum ogólnokształcące, nie możesz o tym zapominać. Błędem jest odkładanie nauki dużych partii materiału na ostatnią chwilę, czyli na dzień czy dwa przed ważnym sprawdzianem. Po kilku godzinach uczenia się nauka jest mało efektywna!
Przerwy w nauce pozwalają odpowiednio przetworzyć i utrwalić wiadomości, dzięki czemu szybciej zapamiętasz materiał. Istotne jest zrozumienie wiedzy, a przerwy zdecydowanie w tym pomagają. Robienie regularnych przerw w nauce sprzyja dobrej koncentracji!
Jeśli chcesz kontynuować swoją naukę w szkole, w której nauczyciele stosują różne metody nauczania pozwalające utrzymać wysoką koncentrację i zainteresowanie tematem, sprawdź, jak wyglądają zapisy online do szkoły CosinusYoung.
Jak się uczyć przed egzaminem? Sposoby uczenia się, które ułatwią powtarzanie dużych partii materiału
10 wskazówek, jak się uczyć przed egzaminem:
- Zaplanuj etapy nauki, nie ucz się wszystkiego naraz.
- Zrób porządek w pokoju i unikaj rozpraszaczy.
- Rób powtórki materiału, którego już się uczyłeś lub uczyłaś.
- Korzystaj z kolorowych karteczek samoprzylepnych.
- Zainwestuj w kolorowe zakreślacze.
- Sporządzaj ręczne notatki.
- Unikaj hałasu – jeśli trzeba, możesz użyć stoperów.
- Rób sobie przerwy i znajdź czas na aktywność fizyczną.
- Nie ucz się w nocy i po obfitych posiłkach.
- Zadbaj o zdrową dietę, bogatą w różne składniki odżywcze i nie pij zbyt dużo kawy.