Jak efektywnie się uczyć, aby osiągnąć sukces i mieć więcej czasu dla siebie?
Jak efektywnie się uczyć, by nie poświęcać na to zbyt wiele czasu, zdać egzaminy i mniej się stresować? Podpowiadamy techniki, które na pewno się przydadzą!
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Ważne jest planowanie nauki i podział materiału na mniejsze części.
- Warto wykorzystać takie metody, jak „Nauka przez działanie”, „Pomodoro” oraz „Pałac Pamięci”.
- Uczenie innych może podnosić efektywność uczenia się.
Zaplanuj naukę krok po kroku – jak skutecznie podzielić materiał na mniejsze części
Metody uczenia się, które możesz stosować z powodzeniem, na przykład w technikum CosinusYoung nie wymagają wielkich przygotowań. Aby podzielić materiał, wystarczy kilka kroków:
- Posegreguj materiały, z których będziesz się uczyć: ręczne notatki, rozdziały z podręcznika, teksty z sieci.
- Przygotuj kilka grup tematycznych i przyporządkuj do nich odpowiednie partie materiału
- Weź do ręki kalendarz. Zaplanuj pracę nad materiałem na kilka dni. Jeżeli to niemożliwe - zaplanuj naukę jednego dnia.
- Staraj się zacząć od najtrudniejszych części.
Aktywne uczenie się daje znacznie lepsze efekty - co oznacza „nauka przez działanie”?
Tak zwane „action learning“ to metoda, która pokazuje, że naukę można prowadzić w grupie, wymieniając się doświadczeniami. Przykładowo, wybierasz liceum ogólnokształcące CosinusYoung i zyskujesz okazję, by w mniejszych grupach znajomych realizować założenia. A wyglądają one następująco:
- Określenie problemu/zagadnienia
- Zbierasz grupę 4-8 osób, w której zagadnienie będzie omawiane
- W grupie najpierw zadajecie pytania i szukacie odpowiedzi, aby rozwiązać problem, zdobyć wiedzę
- Czas na działanie - a więc przyswajanie wiedzy i zaangażowanie się w naukę. Dzielicie się doświadczeniami i umiejętnościami w myśl zasady - co dwie głowy to nie jedna
Powtórki rozłożone w czasie – sposób na zapamiętywanie na dłużej. Jak skutecznie planować naukę?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak się uczyć, żeby się nauczyć? Efektywna nauka wymaga planowania! Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
- Skorzystaj z punktu, który już omówiliśmy, a więc podziel materiał na mniejsze części i etapami opracuj każdy segment.
- Dla każdej partii materiału zaplanuj powtórkę. Najlepiej zacznij od niej nową sesję.
- Staraj się połączyć wiedzę z praktyką - pracuj na ciekawych przykładach, które możesz znaleźć w swoim otoczeniu.
- Staraj się uczyć o tych samych porach i w godzinach, kiedy czujesz, że Twój umysł najlepiej radzi sobie z materiałem.
- Unikaj rozpraszaczy - wyłącz telefon, znajdź spokojne miejsce do nauki. W szkole mogą być to na przykład nowoczesne pracownie CosinusYoung.
- Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Bezpłatne podręczniki w CosinusYoung pozwolą Ci zrobić własne notatki i uporządkować wiedzę.
Mapa myśli – kreatywny sposób na organizowanie wiedzy. Jak używać wyobraźni do nauki?
To sposób na kreatywne podejście do efektywnej nauki. Mapa myśli to plansza lub diagram, gdzie w centrum stawiamy dane zagadnienie. Przykład? Posłużmy się hasłem „szkoła branżowa CosinusYoung“. Wokół niego można rozpisać wszelkie pomysły, koncepcje, zdania, skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy oraz jakie wiążą się z tematem. Używając różnych kolorów stworzymy mapę wiedzy, która pozwoli uporządkować informacje i pomysły, wyróżnić te najważniejsze a także zaplanować dalsze działania.
Mapę myśli możesz stworzyć na kartce papieru, online lub za pomocą specjalnych programów.
Czy wizualizowanie miejsc i przypisywanie im informacji to metoda dla Ciebie? Stwórz swój osobisty „pałac pamięci”
Pałac pamięci to system, który pozwala skojarzyć obrazy z miejscami [2]. Taki pałac to wyimaginowane miejsce w Twoim umyśle, w którym znajdą się miejsca nazywane loci - ściśle określone, które zawsze będziesz odwiedzać w tej samej kolejności. Oto przykład.
- Pałacem pamięci może być na przykład Twoja sypialnia.
- Opracuj trasę, w której oznaczysz poszczególne loci - na przykład drzwi, szafę, stolik, łóżko, dywan, okno.
- Do loci przyporządkuj informacje, które chcesz zapamiętać. Powinny one zazębić się w jakiś sposób. Na przykład, jeżeli chcesz zapamiętać słowo „marchewka“ niech drzwi będą miały kształt marchewki. Pamiętaj, że jest tu miejsce dla absurdu i poczucia humoru!
Swój pierwszy pałac pamięci ustaw na prostych hasłach, aby przekonać się, czy ta metoda sprawdzi się i czy ją polubisz. Przyszli uczniowie liceum Sztuk Plastycznych CosinusYoung będą mieli okazję namalować w głowie wyjątkowe obrazy!
Czy odpowiednio wydzielone przerwy są kluczem do sukcesu – technika Pomodoro, czyli podział na bloki czasowe
Jak efektywnie się uczyć? Wykorzystaj tak zwaną technikę Pomodoro, która pozwala działać zgodnie z zasadą wydzielonych przerw. W ten sposób możemy znacząco zwiększyć koncentrację. Przykład? 25 minut nauki, pięć minut przerwy. Technika jest prosta i dostępna dla każdego. Szczególnie posłuży osobom, które nie potrafią się skupić - interwały wprowadzają jasno określony rytm działania.
Aby kontrolować czas, ustaw stoper lub budzik. Przerwy wykorzystaj na ruch, przekąskę, ulubioną piosenkę itp.
 (1).avif)
Nauka przez nauczanie – czy uczenie innych powoduje lepsze przyswojenie wiedzy i zrozumienie tematu?
Jak dowodzą badania [3] - tak, to jest skuteczne! I to bardzo. Przede wszystkim, osoba przygotowująca się do nauczania musi przyswoić materiał oraz opracować strategię przekazania wiedzy - poprzez notatki, wykresy, prezentację, mapę myśli itp. Podczas nauczania taka osoba powtarza materiał, ale też musi odpowiadać na pytania i rozwiązywać problemy. To sprawia, że wiedza od razu zostaje wykorzystana w praktyce!
Jeżeli zaciekawiły Cię te metody i chcesz wypróbować je w praktyce, nie wahaj się - zapisy online do szkoły CosinusYoung ruszyły!
--
[1] Źródło: http://www.gullonline.org/affiliate/getting-started/resources/3-Briefing-resources-forms/2-Foundation-levels-1-2-resources/Introducing-action-learning.pdf.
[2] https://artofmemory.com/blog/how-to-build-a-memory-palace/
[3] https://www.bps.org.uk/research-digest/learning-teaching-others-extremely-effective