AI w edukacji – jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje naukę, sposoby uczenia się i wspiera nauczycieli?
AI w edukacji – jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje naukę, sposoby uczenia się i wspiera nauczycieli?
Sztuczna inteligencja to technologia, która już teraz przyczynia się do zmiany stylu życia, nauki i pracy w praktycznie każdym obszarze. Technologia ta, choć co do zasady zapewnia wiele korzyści, może być także obarczona pewnym ryzykiem. Sprawdźmy, co do zaoferowania ma AI w edukacji i jak może przyczynić się do efektywnego pozyskiwania wiedzy.
Czym jest sztuczna inteligencja i dlaczego jest o niej tak głośno? Poznaj rolę AI w edukacji
Sztuczna inteligencja to technologia rozwijana już od kilkudziesięciu lat, która dopiero w ostatnim czasie pokazała swój pełny potencjał. Dzięki AI komputery mogą za pośrednictwem uczenia maszynowego tłumaczyć teksty, generować treści, obrazy, komponować muzykę, odpowiadać nam na nasze pytania, rozwiązywać skomplikowane działania matematyczne, analizować duże zbiory danych i wiele więcej.
Za pomocą narzędzi AI życie stało się zupełnie inne - zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Widzimy to, chociażby w branży edukacyjnej, która nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana w tym sektorze, ale z pewnością w ciągu najbliższych lat to się zmieni. AI w edukacji może przyczynić się do polepszania modeli nauczania, zmniejszenia kosztów edukacji, a także efektywniejszego pozyskiwania wiedzy przez uczniów od najmłodszych lat, czyli szkoły podstawowej, przez technikum, szkołę branżową, liceum ogólnokształcące, aż po uczelnie.
Jakie jest jedno z głównych zastosowań AI w edukacji? Personalizacja procesu nauki jako rewolucja w świecie nauczania pedagogiki
AI może być wykorzystane w edukacji w bardzo szerokim zakresie, jednak cel implementacji tej technologii będzie jeden — ułatwić naukę i uczynić ją efektywną. Dzięki AI w końcu zyskamy możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia, dostosowując materiały i tempo nauki do predyspozycji i preferencji ucznia. W świecie edukacji przyszłości AI zapewni elastyczność i dostępność, której obecnie możemy szukać tylko w najlepszych placówkach edukacyjnych, których cechami charakterystycznymi są najlepsze pracownie i najlepsi nauczyciele.
AI to także potencjał do stworzenia warunków nauki bez presji, poprzez trenowanie umiejętności i wiedzy w domowym zaciszu, bez konieczności wystąpień przed innymi uczniami. Wiele z tych obszarów obecnie to jedynie projekcje i myślenie życzeniowe zastosowania AI w edukacji, jednak już teraz technologia ta wspiera praktycznie wszystkie aplikacje służące do nauki języków obcych. Konwersacje z chatbotem, analiza wyników i podsuwanie ćwiczeń z obszarów najgorzej opanowanych, motywowanie do nauki nowych słówek — każdy z nas ma możliwość skorzystania z takiego oprogramowania i zwiększania swoich kompetencji językowych.
ChatGPT to nie wszystko: narzędzia AI w edukacji – konkretne propozycje zarówno dla uczniów jak i nauczycieli
Jakie narzędzia, wspierane przez AI, są możliwe do wykorzystania w edukacji? Oczywiście ChatGPT — sztuczna inteligencja, która została zaprojektowana przez firmę OpenAI. Jego celem jest konwersacja z człowiekiem na zasadzie odpowiadania na dowolne zadane przez użytkownika pytania. ChatGPT sprawdza się w tłumaczeniu, pomocy w pisaniu wypracowań lub esejów, a także stanowi dużą pomoc w rozwiązywaniu zadań z nauk ścisłych.
Nie samym ChatGPT jednak człowiek żyje. Liceum sztuk plastycznych coraz częściej korzysta z DALL-E 3 - generatora obrazów, który na podstawie opisu tworzy unikatowe ilustracje. Narzędzie to świetnie sprawdza się w edukacji, ale także w innych dziedzinach, jak projektowanie czy reklama.
To nie wszystko. W edukacji możemy znaleźć wiele innych przydatnych technologii AI, które ułatwią nauczanie i zdobywanie wiedzy. Wśród nich wymienić możemy Reviesly AI, Quizdom AI, czy Sign AI.
Sztuczna inteligencja w nauczaniu – innowacje technologiczne zmieniające szkoły na lepsze
Sztuczna inteligencja to innowacja, która realnie zmieni sposób nauczania na lepszy. Ten ogromny potencjał AI musi być jednak skutecznie kontrolowany, by uniknąć zagrożeń wynikających z tego, czego nauczyciele obawiają się najbardziej — wyręczania się AI w każdym zadaniu. W końcu szkoła średnia to czas, w którym uczniowie powinni zdobywać wiedzę i ćwiczyć ją w praktyce, a nie tylko prosić AI o wygenerowanie zadania.
Jeśli nauczyciele wdrożą odpowiednie procedury związane z przeciwdziałaniem nadużywania nowoczesnych technologii przez uczniów, istnieje duża szansa, że wzrośnie jakość i efektywność nauczania, a co za tym idzie, również ogólna jakość edukacji w Polsce, a o to nam właśnie chodzi. Na ten moment tylko prestiżowe szkoły branżowe i technika, takie jak CosinusYoung, wykorzystują AI w edukacji, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że również inne placówki zdecydują się na wdrożenie tych rozwiązań u siebie.
Zalety i wady AI w edukacji – czy sztuczna inteligencja może zastąpić nauczyciela?
O zaletach sztucznej inteligencji możemy przeczytać wszędzie. To przede wszystkim wzrost efektywności, także nauczania, możliwość personalizowania sposobu nauczania, a także wsparcie nauczycieli w postaci tworzenia jakościowych materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych, które wykraczają poza to, co oferuje podstawa programowa. AI koncentruje się na wspieraniu edukacji w zakresie przedmiotów przyszłości — analizie danych i programowaniu, co przydaje się szczególnie w technikum na kierunku nauczania technik programista.
Nie możemy jednak zapomnieć o kilku zagrożeniach wynikających z nadmiernego wykorzystania AI w edukacji. Uczniowie uzależnieni od technologii mogą w skrajnym scenariuszu zatracić umiejętność poszukiwania informacji, a także nieco osłabić w sobie zdolność krytycznego myślenia, biorąc za pewnik wszystko to, co wygeneruje sztuczna inteligencja. Rozwijając potencjał szerszego wykorzystania tej technologii w edukacji, warto mieć również na uwadze obszar bezpieczeństwa danych - naruszenia prywatności w internecie to dzisiaj powszechny problem, który może być intensyfikowany wprost proporcjonalnie do udziału wykorzystania tej technologii w technikach nauczania.
Możemy być jednak pewni jednego — sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu wpływała na edukację i kształtowała model nauczania na każdym etapie — od podstawówki, przez szkołę średnią, aż po uczelnie wyższe. Warto stale śledzić nowości związane z wykorzystaniem tej technologii w szkołach i wdrażać je w sposób rozważny, gdyż może mieć to bardzo pozytywny wpływ i na nauczycieli i na uczniów.