Jak zdobyć doświadczenie zawodowe i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
Znalezienie pierwszej pracy może wydawać się wyzwaniem, i to nawet już na etapie tworzenia CV. Nie każde stanowisko wymaga jednak wieloletniego doświadczenia, co więcej, już podczas nauki na studiach czy w szkole średniej możesz zadbać o swoją pozycję na rynku pracy. Jak zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze przed podjęciem zatrudnienia? Najlepiej przez udział w projektach, które mogą nauczyć Cię cennych umiejętności!
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Doświadczenie zawodowe to nie tylko obejmowane wcześniej stanowiska – można zaliczyć do niego niemalże wszystko, co nauczyło Cię czegoś przydatnego w pracy.
- Już na etapie edukacji możesz zbierać cenne doświadczenie, podejmując się praktyk, wolontariatu i innych działań.
- Jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia? Kluczem jest wybór odpowiedniej oferty i właściwe przygotowanie CV.
- Przy niewielkim doświadczeniu zawodowym w życiorysie warto umiejętnie przedstawić swoje umiejętności nabyte w inny sposób.
Czy każde doświadczenie zawodowe ma wartość dla przyszłego pracodawcy?
.avif)
Czym dokładnie jest doświadczenie zawodowe? Oficjalna definicja mówi, że jest to doświadczenie zebrane podczas zatrudnienia, pracy zarobkowej i prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce jest ono jednak postrzegane znacznie szerzej, obejmując nawet i doświadczenie z życia prywatnego czy okresu edukacji, jeśli tylko może być ono przydatne w pracy. Człowiek najszybciej i najskuteczniej uczy się właśnie przez doświadczenie, które bywa nawet bardziej przydatne niż wiedza teoretyczna. To dlatego bywa ono tak ważne dla pracodawców nie zawsze chętnie rekrutujących młodych i niedoświadczonych pracowników.
Szukasz pierwszej pracy? To niekoniecznie oznacza, że nie masz żadnego doświadczenia, które mogłoby mieć wartość dla przyszłego pracodawcy! Zamiast podkreślać tę kwestię jak mankament we własnym życiorysie, zastanów się, jak opisać doświadczenie zawodowe, które może wydawać się niewielkie. Podkreśl to, czego udało Ci się już nauczyć i jak zamierzasz wykorzystać zebrane umiejętności. Nawet nieznaczne doświadczenie może okazać się Twoim atutem, jeśli tylko będziesz w stanie odpowiednio je przedstawić.
Czy projekty studenckie i działalność społeczna mogą zastąpić w CV pierwszą pracę?
Jeśli zamierzasz podjąć pierwszą pracę, to oczywiste, że w Twoim CV nie pojawią się obejmowane stanowiska czy długa lista rekomendacji. Nie oznacza to jednak, że powinieneś dać sobie spokój z opisywaniem swoich kompetencji. Jakie może być doświadczenie kogoś, kto nie był jeszcze zatrudniony? W tym przypadku warto odnieść się nie do samej pracy zarobkowej, a innych działań niosących ze sobą cenne dla pracodawcy umiejętności.
Przykładem doświadczenia zawodowego, które nie wiąże się ściśle z zatrudnieniem, może być między innymi:
- projekt studencki, działania i sukcesy na uczelni, a nawet uczestnictwo w ugrupowaniach studenckich czy kołach zainteresowań;
- praktyka zawodowa, a także wolontariat czy nawet uczestnictwo w prowadzeniu firmy rodzinnej;
- działalność społeczna, udział w działaniach charytatywnych, organizacja wydarzeń lokalnych;
- szkoła branżowa lub technikum o profilu powiązanym z miejscem pracy albo pozwalającym na zdobycie cennych umiejętności – jeśli praca wymaga zmysłu artystycznego, atutem może być nawet skończenie liceum sztuk plastycznych.
Doświadczenie zawodowe przed pierwszą pracą: praktyki, wolontariat, freelancing
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe przed zatrudnieniem? Im szybciej zaczniesz myśleć o swoich możliwościach na rynku pracy, tym więcej będziesz mieć czasu na zbudowanie swojej pozycji. Sposoby zdobycia doświadczenia zawodowego są różne i nie ograniczają się jedynie do pracy w zawodzie. Możesz zainteresować się nimi lata przed podjęciem pracy i już w trakcie edukacji pracować nad swoim profilem kandydata.
Czy praktyki to doświadczenie zawodowe? Jeśli tylko zostaną one odpowiednio przedstawione, najlepiej wraz z konkretnymi umiejętnościami przydatnymi w miejscu pracy – jak najbardziej! Pod kątem zdobytego doświadczenia warto przedstawić pracodawcy także informacje o:
- wolontariatach i różnego rodzaju pracach w firmach, instytucjach czy stowarzyszeniach;
- działaniach podejmowanych w ramach freelancingu, w tym nawet w formie pojedynczych zleceń;
- własnych projektach, i to nawet artystycznych, jeśli tylko można je powiązać z ważnymi umiejętnościami w miejscu pracy.
Życiowe doświadczenia bywają nieprzewidywalne i czasem niosą ze sobą sposobność do rozeznania się w nietypowych tematach czy dziedzinach. W swoim życiorysie można znaleźć miejsce na różne z nich, ale każde musi zostać przedstawione w sposób atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy.
Jak budować swoją wartość na rynku pracy, będąc na studiach?
Nie zastanawiaj się, jaka praca bez doświadczenia będzie dla Ciebie odpowiednia, kiedy zatrudnienie będzie Ci pilnie potrzebne. Przysiądź do tematu już na etapie uczenia się zawodu, a gdy go zdobędziesz, podeprzesz swoje kwalifikacje nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i praktyką. Stań się konkurencyjnym kandydatem już od momentu wejścia na rynek pracy. Możesz pracować nad swoją pozycją, będąc na studiach, a nawet już w szkole średniej!
Bierz udział w wydarzeniach organizowanych przez swoją uczelnię, zapisz się do interesujących Cię ugrupowań i zgłoś do różnego rodzaju działań, w których możesz się czegoś nauczyć. Jednocześnie pamiętaj, że na etapie edukacji znaczący wpływ na pozycję na rynku pracy ma wybór kierunku nauki. Technik rachunkowości, mechanik, a może zawód wymagający studiów wyższych? Podczas gdy jedne specjalizacje są oblegane, inne oferują zatrudnienie właściwie każdemu, kto zdobędzie niezbędne kwalifikacje!
.avif)
Jak opisać niewielkie doświadczenie zawodowe w CV?
Niewielkie doświadczenie zawodowe bywa problematyczne nie tylko dla początkujących pracowników, ale i osób, które zastanawiają się jak zacząć pracę w nowej branży. Jeśli masz za sobą zatrudnienie o zupełnie innym charakterze niż miejsce pracy, na które aplikujesz, i tak możesz wspomnieć o nim w swoim życiorysie. To zalecane zwłaszcza wtedy, gdy brakuje Ci innych pozycji do uzupełnienia dokumentu. Zwróć jednak uwagę na to, by podkreślić umiejętności interesującego przyszłego pracodawcę.
Przy niewielkim doświadczeniu zawodowym często zachęca się do wypełnienia CV opisem różnych działań, które mogły Cię czegoś nauczyć. Uważaj jednak na częsty błąd początkujących na rynku pracy – życiorys wypełniony przeróżnymi doświadczeniami, które nie są wartościowe z punktu widzenia pracodawcy. Takie CV nie zwróci na siebie uwagi, może wskazywać na brak odpowiednich kompetencji i będzie wyglądać na dokument „uniwersalny”, wysyłany w odpowiedzi na całą masę różnych ofert pracy.
Oferty pracy bez doświadczenia – najlepsze zawody dla początkujących
Nie wiesz, gdzie iść do pracy? Już kończąc liceum ogólnokształcące, możesz podjąć się wielu zajęć, które nie wymagają doświadczenia czy specjalnych kwalifikacji. Dla przykładu zawód kelner, choć może być zawodem wyuczonym w szkole branżowej, nie wymaga wieloletniego doświadczenia. Kelnerstwem często zajmują się studenci i osoby zbierające pierwsze doświadczenie w bezpośredniej pracy z klientem. Tych, którzy odnajdą się w gastronomii, często interesuje zawód kucharz, zwłaszcza że przy odpowiednich specjalizacjach proponuje atrakcyjne zarobki. Zawodowi kucharze niejednokrotnie zaczynali na praktykach, podczas wykonywania najprostszych obowiązków kuchennych.
Jeśli szukasz pracy, nie mając jeszcze doświadczenia zawodowego, zwróć uwagę na oferty, które go nie wymagają. Jednocześnie od razu zaplanuj, jak dane miejsce pracy rozwinie Twój życiorys. Często wybierane stanowisko na początku kariery to na przykład doradztwo przy sprzedaży, które pozwala nauczyć się podstaw marketingu i obsługi klienta. Takie doświadczenie otworzy Ci wiele zawodowych dróg, w tym niekoniecznie ściśle związanych z handlem.