Co, jeśli nie zdam egzaminu zawodowego w technikum – poznaj swoje opcje i możliwości
Każdego roku uczniowie techników, szkół branżowych i szkół policealnych przystępują do egzaminów zawodowych. Egzaminy te budzą podobne emocje co, matury – pozytywny wynik oznacza otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w wybranym zawodzie. W najbliższych latach będziesz zdawać egzamin zawodowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania.
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Egzamin zawodowy ocenia wiedzę i umiejętności ucznia w zakresie wybranego przez niego zawodu.
- Praktyczny egzamin zawodowy trwa od 120 do 240 minut – uczniowie mają również 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania.
- Część pisemna egzaminu zawodowego składa się z 40 pytań, a na udzielenie odpowiedzi jest 60 minut.
- Jeżeli nie zdasz egzaminu zawodowego, przysługuje Ci poprawka – aby przystąpić do egzaminu poprawkowego, należy złożyć deklarację.
- W formule 2019 nieprzystąpienie do egzaminu zawodowego oznacza, że uczeń nie otrzyma dyplomu ukończenia szkoły.
Egzaminy zawodowe – jak odpowiednio się do nich przygotować i kiedy są przeprowadzane?
Egzaminy zawodowe to sposób oceny Twojej wiedzy i umiejętności z wybranego zawodu. Do egzaminów zawodowych przystępują uczniowie wielu szkół – branżowych, policealnych i techników. Jak opanować zagadnienia sprawdzane na egzaminie zawodowym? Kluczem jest wybór odpowiedniej szkoły – takiej, która kompleksowo przygotowuje do egzaminów zawodowych. Grono pedagogiczne CosinusYoung tworzą doświadczeni nauczyciele, a zajęcia to nie tylko teoria, ale również praktyka – plan nauki przewiduje, że każdy uczeń odbędzie 8 tygodni praktyk zawodowych (łącznie 280 godzin).
Kiedy są przeprowadzane egzaminy zawodowe? Informacje o ich harmonogramie są publikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przykładowo w roku szkolnym 2024/2025 harmonogram przeprowadzania egzaminu zawodowego w formule 2019 prezentuje się następująco:
- Sesja zimowa. Termin główny został zaplanowany na okres od 9 do 20 stycznia 2025 r., a termin dodatkowy na dni od 28 do 29 stycznia 2025 r.
- Sesja letnia. Termin główny wyznaczono na okres od 2 do 21 czerwca 2025 r., z kolei termin dodatkowy na 30 czerwca i 1 lipca 2025 r.
Czas trwania egzaminu zawodowego – jakie masz możliwości na zaprezentowanie wiedzy teoretycznej i praktycznej?
 (1).avif)
Odpowiedź na pytanie, ile trwa egzamin zawodowy praktyczny, znajduje się w ustawie o systemie oświaty. Uczniowie na zaprezentowanie zdobytej wiedzy i umiejętności mają nie mniej niż 120 minut i nie więcej niż 240 minut. Ostatecznie to, ile czasu będzie trwał egzamin zawodowy, zależy od konkretnej kwalifikacji. Szczegóły można znaleźć w informatorach zamieszczonych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Do podanego czasu nie dolicza się dodatkowych 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego.
Część praktyczna to nie wszystko – egzaminy zawodowe składają się z dwóch części, a pierwszą jest część pisemna. Czas przewidziany na udzielenie odpowiedzi na 40 pytań to 60 minut. Co do zasady, ta część egzaminu zawodowego odbywa się z wykorzystaniem komputera. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba przystępująca do egzaminu wymaga dostosowania warunków i formy jego przeprowadzenia do swoich indywidualnych potrzeb.
Co jeśli nie zdam? Egzamin zawodowy a ukończenie szkoły – poznaj swoje opcje, możliwości i alternatywy
Jeżeli nie zdasz egzaminu zawodowego, to nie wszystko jest jeszcze stracone – możesz przystąpić do egzaminu poprawkowego. Ponieważ egzaminy zawodowe mogą być źródłem stresu i nawet mimo świetnego przygotowania zawsze istnieje ryzyko, że będziesz mieć słabszy dzień, przewidziane zostały wspomniane egzaminy poprawkowe. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musisz rezygnować ze swoich planów – jeżeli uda Ci się zdać egzamin poprawkowy, otrzymasz certyfikat kwalifikacji zawodowych, masz też szansę np. na pracę w wybranej firmie.
Zadajesz sobie pytanie: „Czy jak nie zdam egzaminu zawodowego, to nie zdam klasy lub nie ukończę szkoły”? Rozróżnić trzeba dwie sytuacje – nieuzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zawodowego od nieprzystąpienia do takiego egzaminu. W drugim scenariuszu to, czy nie ukończysz szkoły, zależy od podstawy programowej, która ma zastosowanie w Twoim przypadku. Ostatnio programy nauczania w technikum i innych szkołach w zakresie egzaminów zawodowych zmieniły się w 2019 r.
Egzamin zawodowy a ukończenie szkoły – formuły:
- Formuła 2019. Egzaminy zawodowe są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Jeżeli nie przystąpisz do egzaminu, nie otrzymasz świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru. Jeżeli przystąpisz do egzaminu zawodowego, ale go nie zdasz, wciąż możesz ukończyć szkołę.
- Formuła 2017. Egzaminy zawodowe – inaczej niż w przypadku formuły 2019 – nie są obowiązkowe dla uczniów i słuchaczy. To oznacza, że ukończenie szkoły nie jest zależne od tego, czy przystąpisz do egzaminów zawodowych, czy też zrezygnujesz z ich zdawania.
Kryteria zdawalności – ile trzeba mieć procent, żeby zdać egzamin zawodowy?
Zastanawiasz się, ile trzeba mieć procent, żeby zdać egzamin zawodowy? W przypadku części pisemnej wymaganych jest co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania (minimum 20 punktów), a w przypadku części praktycznej co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania. Co ważne, zasady są identyczne bez względu na podstawę programową (formuła 2012, formuła 2017 i formuła 2019).
Czy wiesz, że możesz częściowo uniknąć stresu związanego z egzaminami zawodowymi i nie martwić się o to, czy udało Ci się uzyskać wymagany procent punktów? Mowa o turniejach i olimpiadach, które są tematycznie związane z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy. Laureaci i finaliści takich turniejów i olimpiad zostają zwolnieni z konieczności przystąpienia do części pisemnej egzaminu zawodowego – na ich certyfikatach kwalifikacji zawodowej umieszcza się najwyższy możliwy do zdobycia wynik.
Chcesz nie tylko zdobyć kwalifikacje zawodowe, ale też rozwijać swoje pasje? Być może zainteresują Cię zajęcia dodatkowe w szkole CosinusYoung. W ofercie znajdziesz choćby zajęcia dla osób z zacięciem dziennikarskim, artystycznym i programistycznym. Uczestnicząc w rozmaitych zajęciach dodatkowych, zyskujesz szansę na odkrycie swoich talentów lub zainteresowań.
Niezdany egzamin zawodowy a matura – czy jedno jest zależne od drugiego?
Niezdany egzamin zawodowy a matura są ze sobą częściowo powiązane w przypadku formuły 2019. Chociaż są to dwa odrębne egzaminy, to formuła 2019 przewiduje, że osoby, które nie podejdą do egzaminu zawodowego, nie ukończą szkoły. Z kolei osoby, które podejdą do tego egzaminu, ale nie go zdadzą, mogą ukończyć szkołę i w konsekwencji podejść do matury. Jednocześnie, jak można przeczytać w art. 3 ust. 21c ustawy o systemie oświaty, egzamin maturalny to egzamin, do którego mogą przystąpić dwie grupy absolwentów – są to:
- absolwenci posiadający wykształcenie średnie;
- absolwenci posiadający wykształcenie średnie branżowe.
Oferta edukacyjna CosinusYoung składa się z kilku propozycji – technikum, szkoły branżowej, liceum ogólnokształcącego i liceum sztuk plastycznych. Część uczniów m.in. technikum nie chce kończyć swojej edukacji na szkole średniej – planują oni studia i zdobycie wykształcenia wyższego. Wówczas też pojawia się pytanie, czy brak pozytywnego wyniku na egzaminie zawodowym przekreśla możliwość przystąpienia do matury. Jak się okazuje, niekoniecznie.
 (1).avif)
Poprawka egzaminu zawodowego – kiedy i jak można przystąpić ponownie do zdobywania kwalifikacji w zawodzie?
Chociaż programy nauczania w szkole branżowej i technikum są tak ułożone, aby dobrze przygotować uczniów do zdania egzaminu zawodowego, to nie każdemu udaje się uzyskać pozytywny wynik. Co wówczas? Pozostaje ponownie przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Aby skorzystać z poprawki, trzeba:
- Złożyć deklarację. Należy to zrobić w określonym terminie – po otrzymaniu informacji o wynikach pisemnej i praktycznej części egzaminu zawodowego.
- Wnieść opłatę. Jednak tylko wówczas, gdy absolwent szkoły przystępuje do egzaminu po raz trzeci i kolejne.
- W wyznaczonym terminie stawić się na egzamin. Informacje o terminach są zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Ile wynosi opłata? Opłata za cały egzamin (część pisemną i część praktyczną) to 5,5% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. W przypadku poprawiania jedynie części pisemnej lub części praktycznej koszt to odpowiednio 1/3 i 2/3 opłaty.
Chcesz zdobyć dobrze płatny zawód? To nic trudnego – zapis online do CosinusYoung sprawia, że proces rekrutacji jest prosty. Wybierając CosinusYoung, możesz dobrze przygotować się do egzaminów zawodowych oraz rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć dodatkowych.