infolinia

Niezwykle istotna rola w motoryzacji: mechanik pojazdów samochodowych - zawód, kwalifikacje i perspektywy rozwoju

Typowo techniczne zawody wciąż są mocno pożądane na rynku pracy, szczególnie jeśli chodzi o branże powiązane z produkcją, przemysłem oraz motoryzacją. Jeden z zawodów, który wciąż „ma wzięcie” to mechanik pojazdów samochodowych. Ciągły rozwój branży automotive powoduje, że duże koncerny, a nawet lokalne warsztaty potrzebują wykwalifikowanych specjalistów do produkcji i serwisu pojazdów mechanicznych. Na czym polega praca mechanika samochodowego, jak nim zostać i jakie są perspektywy dla tego zawodu na najbliższe lata? Sprawdź!

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Mechanik pojazdów samochodowych powinien być cierpliwy, skoncentrowany, a także wykwalifikowany.
  • Osoba na stanowisku mechanika samochodowego musi ukończyć: szkołę branżową, technikum o profilu mechanicznym, kurs mechanika samochodowego lub studia wyższe na kierunki inżynierskim z mechaniki.
  • Zarobki mechanika pojazdów samochodowych w Polsce sięgają nawet do 7240 złotych brutto miesięcznie.
  • Zapotrzebowanie na mechaników pojazdów samochodowych rośnie proporcjonalnie do rozwoju branży motoryzacyjnej.

Kluczowe umiejętności przyszłych mechaników – co musisz wiedzieć, aby odnieść sukces w pracy w warsztacie samochodowym?

Jeśli chodzi o takich specjalistów jak mechanik pojazdów samochodowych, kwalifikacje są ważne, ale oczywiście nie najważniejsze. Istotną rolę odgrywają też umiejętności osoby, która chce zajmować się na co dzień naprawą pojazdów samochodowych.

Najważniejsze cechy mechanika pojazdów mechanicznych to:

  • znajomość nowych technologii w branży motoryzacyjnej,
  • biegłość w obsłudze oprogramowania diagnostycznego,
  • umiejętność interpretacji danych komputerowych np. kodów błędów,
  • gotowość do ciągłego uczenia się,
  • zaangażowanie w powierzone zadania,
  • skrupulatność, a nawet pedantyczność,
  • umiejętność pracy w zespole.

To kluczowe cechy, jakie powinien mieć kandydat mechanik pojazdów samochodowych. Takie cechy znacznie ułatwiają wykonywanie tego zawodu, a także przyczyniają się do łatwiejszego zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w branży motoryzacyjnej.

A może myślisz na poważnie o tym, aby pracować jako mechanik pojazdów samochodowych? Zapisz się online i zacznij kształcenie w zawodzie mechanika samochodowego.

Mechanika pojazdów: teoria a praktyka – jak wygląda codzienna praca w warsztacie?

Pracując jako mechanik pojazdów, musisz wiedzieć, że naprawa pojazdów samochodowych to dość ogólne wyjaśnienie tego, czym zajmiesz się na co dzień w serwisie pojazdów. Jako ekspert z zakresu mechaniki i diagnostyki, będziesz odpowiedzialny m.in. za:

  • przyjmowanie samochodów do przeglądów i napraw,
  • sporządzanie protokołów przyjęcia i wydania aut z serwisu,
  • wymianę płynów eksploatacyjnych,
  • kontrolowanie stanu technicznego wszystkich podzespołów,
  • montaż i demontaż osprzętu.

Pamiętaj, że mechanika pojazdów nie jest prosta, szczególnie kiedy w grę wchodzi gruntowny remont jednostki silnika lub poszczególnych układów w pojeździe np. kierowniczego. Oprócz doświadczenia i wiedzy musisz też zadbać o bezpieczeństwo na swoim stanowisku pracy.

Dobra szkoła branżowa lub technikum mechaniczne przygotuje Cię do pracy w tym zawodzie w taki sposób, abyś poradził sobie z powyższymi zadaniami i nie tylko.

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych: doświadczenie, lokalizacja i specjalizacja – czynniki wpływające na wynagrodzenie

Naprawa pojazdów samochodowych to praca, która wymaga mnóstwo skupienia, precyzji i przede wszystkim doświadczenia połączonego z wysokimi kwalifikacjami. A zatem ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych po ukończonej szkole i z kilkuletnim doświadczeniem na takim stanowisku? Najczęściej są to zarobki sięgające do 8150 złotych brutto w przypadku starszych specjalistów. Osoby zaczynające dopiero pracę w tym zawodzie mogą liczyć maksymalnie na 6120 złotych brutto miesięcznie.

Nawet jeśli masz ukończony egzamin zawodowy, pamiętaj że Twoje zarobki są uzależnione od kilku innych czynników:

  • Lokalizacja – praca w większym mieście to większe zarobki dla mechanika samochodowego.
  • Doświadczenie – im dłużej pracujesz w zawodzie, tym większe masz szansę na wzrost miesięcznych dochodów.
  • Specjalizacja – jako mechanik pojazdów nie musisz zajmować się wszystkim. Kiedy obierzesz konkretną specjalizację, wtedy możesz zarobić nieco więcej.
  • Zakres obowiązków – mechanika samochodowego, tak jak każdego specjalistę obejmują konkretne obowiązki. Im masz ich więcej, tym wyższe będzie realne wynagrodzenie.

Czynnikiem rzutującym na to, ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych, jest też miejsce pracy. Zatrudnienie w dużym koncernie samochodowym to zawsze większa szansa na rozwój kwalifikacji i tym samym lepsze zarobki.

Jak się przygotować do egzaminu zawodowego na mechanika pojazdów samochodowych? Sprawdź, czego możesz się spodziewać!

Dyplom zawodowy otrzymasz po ukończeniu 3-letniej szkoły branżowej lub 5-letniego technikum. Kompleksowe kształcenie w zawodzie mechanika samochodowego możesz otrzymać w bezpłatnej szkole dla młodzieży. Decydując się na kontakt ze szkołą branżową lub technikum możesz zacząć tok swojej edukacji w tym zawodzie.

Egzamin zawodowy mechanika pojazdów samochodowych składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej.

Ta pierwsza dotyczy poszczególnych prac, które są realizowane pod okiem zespołu egzaminującego. Drugi etap, czyli teoretyczny, obejmuje część pisemną i ustną. W tym przypadku musisz podszkolić się w następującym zakresie:

  • znajomość rysunku technicznego,
  • umiejętność prowadzenia dokumentacji serwisowej,
  • znajomość zagadnień prawa pracy,
  • maszynoznawstwo,
  • materiałoznawstwo,
  • znajomość technologii motoryzacyjnych,
  • i wiele innych…

Umiejętności mechanika samochodowego są dokładnie weryfikowane w ramach egzaminu praktycznego, który może dotyczyć np. wymiany sprzęgła, uszczelki głowicy, regulacji luzów zaworowych, demontażu silnika, a nawet wymiany kompletnego zbiornika paliwa.

Zakres obowiązków i kwalifikacje mechanika pojazdów samochodowych – jak zdobyć certyfikaty i utrzymać aktualność wiedzy?

Jeśli na poważnie myślisz o karierze mechanika pojazdów samochodowych, koniecznie weź pod uwagę możliwość zapisania się do bezpłatnej szkoły branżowej. Zyskasz w ten sposób wsparcie udzielane przez doświadczone grono pedagogiczne. W ramach 3 lat nauki zakończonej egzaminem zawodowym zdobędziesz niezbędne umiejętności mechanika zawodowego, a także istotne kwalifikacje. 

Kiedy zapisujesz się do szkoły mechanicznej, musisz wiedzieć, jakim numerem jest oznakowane stanowisko – mechanik. Kod zawodu w tym przypadku to 723103. Zgodnie z powyższym: osoba na stanowisku mechanika wykonuje obsługę techniczną i naprawia silniki oraz zespoły i układy mechaniczne w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach i innych pojazdach silnikowych.

Zakres obowiązków mechanika samochodowego jest wyjątkowo szeroki i zaczyna się od wstępnej diagnostyki komputerowej, przez gruntowny remont jednostek napędowych, a kończąc na naprawie elementów blacharskich. A zatem, jeśli zamierzasz pracować jako mechanik pojazdów samochodowych szkoła branżowa pierwszego, a następnie drugiego stopnia będzie doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy, kwalifikacji i umiejętności.

BHP w warsztacie samochodowym – najważniejsze praktyki i zasady, które musisz znać jako młody mechanik

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracodawca zatrudniający mechanika samochodowego musi zapewnić mu bezpieczne i higieniczne warunki pracy. To jednak nie oznacza, że mechanik nie jest zobligowany do stosowania się do aktualnych wymogów bezpieczeństwa pracy. Najważniejsze zagadnienia to:

  • dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy,
  • zakładanie odzieży i obuwia ochronnego,
  • niespożywanie alkoholu w miejscu pracy.

Dodatkowo warsztat mechaniczny powinien być wyposażony w odpowiednie oznakowanie, punkty gaśnicze oraz instrukcje dla pracowników, które informują o tym, jak specjalista powinien zachować się w określonych sytuacjach.