infolinia

Technik rachunkowości – jak zdobyć umiejętności i kwalifikacje niezbędne do rozpoczęcia kariery w świecie finansów i księgowości?

Jesteś umysłem ścisłym? Szukasz rozwijającego zawodu z przyszłością? Preferujesz pracę na samodzielnym stanowisku? Bardzo możliwe, że zainteresuje Cię kierunek technik rachunkowości. Rozliczaj wynagrodzenia i dbaj o rachunkowość firm – w skrócie właśnie tym będziesz się zajmować, jeżeli zdecydujesz się uzyskać zawód technika rachunkowości.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  •  Technik rachunkowości może w przyszłości pracować jako księgowy lub kadrowy – w zależności od swoich zainteresowań
  •  Wynagrodzenie technika rachunkowości zależy od jego umiejętności, doświadczenia i specjalizacji – pensja może przekraczać 7500 zł brutto
  •  W zawodzie technika rachunkowości odnajdą się osoby skrupulatne, zorganizowane i nieustannie podnoszące swoje kompetencje
  •  Mimo postępującej cyfryzacji i automatyzacji technik rachunkowości jest zaliczany do zawodów z przyszłością

Kim jest i czym się zajmuje technik rachunkowości? Pełna charakterystyka zawodu

Czym zajmuje się technik rachunkowości? To specjalista posiadający wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia spraw kadrowo-płacowych, gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych i rachunkowości. Brzmi skomplikowanie? To, czym zajmuje się technik rachunkowości, można przedstawić również bardziej obrazowo – do codziennych zadań takiego pracownika należy choćby:

  • rozliczanie wynagrodzeń i składek ZUS – technik rachunkowości wylicza wynagrodzenia pracownikom, dba również o to, aby co miesiąc na ich konta w ZUS-ie trafiały środki z tytułu obowiązkowych składek;
  • prowadzenie gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych – technik rachunkowości potrafi m.in. naliczyć odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych oraz wie, jak należy obliczyć amortyzację środków trwałych i wartości niematerialnych;
  • prowadzić księgi rachunkowe – absolwent kierunku technik rachunkowości wie, jak należy kwalifikować koszty oraz jak wyliczyć przychód i dochód z prowadzonej działalności, a także potrafi pracować na kontach księgi głównej i kontach ksiąg pomocniczych.

Mimo że technik rachunkowości ma szeroką wiedzę, to nie musi zajmować się wszystkimi wymienionymi wyżej sprawami – z czasem każdy technik rachunkowości specjalizuje się w zagadnieniach, które go interesują. Dobrym przykładem jest ukończenie szkoły księgowości i wyspecjalizowanie się wa obsłudze księgowości spółek.

Stabilne zatrudnienie oraz wysokie zarobki zachęcają – ile zarabia technik rachunkowości?

Zarobki technika rachunkowości nie należą do najniższych – wielu fachowców zarabia ponad 7500 zł brutto. Jednak na takie oferty nie powinni się nastawiać absolwenci, którzy dopiero co opuścili mury technikum – z uwagi na niewielkie doświadczenie ich zarobki są z reguły niższe. Nie oznacza to jednocześnie, że pensja nie będzie rosnąć z czasem. Przeciwnie – w tym zawodzie ważne jest zarówno doświadczenie, jak i umiejętności. Osoby wytrwałe, które podnoszą swoje kwalifikacje, mogą liczyć, że ich dochody będą z roku na rok coraz wyższe.

Chociaż osoby kończące kierunek technik rachunkowości początkowo muszą zadowolić się niższym wynagrodzeniem, to i tak są w lepszej sytuacji niż osoby, które zdecydowały się na liceum ogólnokształcące CosinusYoung. Liceum to szkoła przygotowująca gruntownie do studiów – aby dobrze zarabiać i piąć się po szczeblach kariery, absolwenci muszą ukończyć studia wyższe.

Czy technik rachunkowości to trudny kierunek? Wyzwania związane z nauką i pracą w księgowości

Jeżeli rozważasz kształcenie w technikum CosinusYoung na kierunku technik rachunkowości, możesz zastanawiać się, czy ten zawód jest trudny i skomplikowany. Główną trudnością są zmieniające się przepisy podatkowe i prawa pracy. Aby technik rachunkowości nie popełnił błędu, musi on nieustannie podnosić swoje kompetencje. Nie zawsze odbywa się to na kursach, za które płaci pracodawca – wielu techników rachunkowości uzupełnia wiedzę, zaczynając dzień pracy od przeglądu branżowej prasy i portali o tematyce rachunkowości.

Przepisy, zwłaszcza podatkowe, nie zawsze są precyzyjne – rodzą wiele wątpliwości i mogą powodować dezorientację. To kolejne wyzwanie, które stoi przed technikami rachunkowości – muszą oni przygotować się na poszukiwanie odpowiedzi na własną rękę. Często wiąże się to z koniecznością aktywności np. na forum dla księgowych.

Jakie kwalifikacje musi zdobyć technik rachunkowości, aby rozpocząć karierę?

Aby zdobyć uprawnienia zawodowe, przyszły technik rachunkowości (podobnie jak np. technik handlowiec, technik logistyk czy technik spedytor) musi zdać egzamin zawodowy. Uczniowie, którzy kształcą się według podstawy programowej obowiązującej od 1 września 2019 r. (formuła 2019), mają obowiązek przystąpić do egzaminu – w przeciwnym razie nie ukończą szkoły ponadpodstawowej. Egzamin zawodowy:

  •  składa się z dwóch części – pisemnej (w formie testu) i praktycznej;
  •  sprawdza, w jakim stopniu uczeń opanował zagadnienia z zakresu prowadzenia spraw kadrowo-płacowych, gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych i rachunkowości;
  •  trwa 60 minut (części pisemna) i 180 minut (część praktyczna).

Ukończenie technikum zapewnia wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu technika rachunkowości. Absolwent może jednak podnosić swoje kwalifikacje – opcji jest kilka. Po pierwsze, może on wybrać się na kurs księgowy. Takie kursy są organizowane cyklicznie. Po drugie, możliwa jest kontynuacja nauki na studiach. Przykładowe kierunki chętnie wybierane przez absolwentów technikum z zawodem technika rachunkowości to: rachunkowość, ekonomia i zarządzanie.

Technik rachunkowości w obliczu cyfryzacji i automatyzacji – czy ten zawód jest przyszłościowy?

Technik rachunkowości to zawód przyszłościowy – mimo postępującej cyfryzacji i automatyzacji. Dlaczego? Trzeba pamiętać o tym, co robi technik rachunkowości. Jego praca nie sprowadza się do podliczania kolumn cyfr, co może zrobić program komputerowy – rozlicza on wynagrodzenia, wycenia składniki aktywów i pasywów czy przeprowadza inwentaryzację, dbając o to, by odbywało się to zgodnie z prawem. To zadania, które trudno zautomatyzować – potrzebny jest kompetentny pracownik. Właśnie dlatego w przypadku zawodów takich jak technik rachunkowości i pokrewnych mówi się o ich intelektualizacji.

Obawiasz się o swoją przyszłość – chcesz wybrać kierunek nauki, który zapewni Ci pracę za 10, 20 czy 30 lat? Technik rachunkowości należy do takich profesji. Zmieniające się wciąż przepisy i konieczność nieszablonowego myślenia sprawiają, że zapotrzebowanie na techników rachunkowości jest duże. I z pewnością nie zmieni się to w następnych latach.

Zawodowe perspektywy technika rachunkowości – gdzie może szukać pracy specjalista wykształcony w zawodzie?

Z ogólnopolskiego badania Barometr zawodów wynika, że w bieżącym roku na rynku istnieje deficyt pracowników ds. rachunkowości i księgowości. Oznacza to, że technik rachunkowości nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Jeżeli szukasz kierunku nauki w technikum, po którego ukończeniu możesz od razu rozpocząć pracę, to technik rachunkowości z pewnością do nich należy. Gdzie możesz starać się o pracę? Oto kilka przykładów:

  •  prywatne firmy – przedsiębiorcy doskonale znają oferowane przez siebie produkty lub usługi, ale rzadko kiedy potrafią zająć się sprawami kadrowymi czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych;
  •  biura rachunkowe – techników rachunkowości chętnie zatrudniają biura rachunkowe, które obsługują firmy z różnych branż;
  •  towarzystwa ubezpieczeniowe – ubezpieczyciele doceniają analityczne umiejętności techników rachunkowości i chętnie zatrudniają ich do swoich zespołów;
  •  banki – technicy rachunkowości świetnie odnajdują się w różnych działach, często pracując w kadrach, gdzie zajmują się sporządzeniem dokumentacji kadrowej oraz rozliczaniem pracowników.

Chcesz maksymalnie skrócić czas poszukiwania zatrudnienia? Wybierz szkołę, która zatrudnia doświadczonych, zaangażowanych i pełnych pasji nauczycieli. Tak można opisać grono pedagogiczne CosinusYoung.

Jaka jest różnica między technikiem rachunkowości a księgowym?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zadać inne: jaka jest różnica między rachunkowością a księgowością? Okazuje się, że duża. Księgowość to jeden z działów (obok rachunku kosztów i sprawozdawczości finansowej) składających się na rachunkowość. Co robi księgowy? Ma on wiedzę z jednego obszaru, a dokładniej mówiąc, z zakresu ewidencji zdarzeń gospodarczych w danym podmiocie gospodarczym (np. firmie).

Szukasz zawodu, który stymuluje do ciągłego rozwoju? Oferta edukacyjna CosinusYoung składa się z wielu propozycji, a jedną z nich jest technikum – możesz zdecydować się choćby na kierunek technik rachunkowości. Taki wybór pozwoli Ci też w przyszłości zostać księgowym – w tym celu możesz m.in. ukończyć studia lub szkołę księgowości.