Technik handlowiec, czyli profesjonalny sprzedawca – jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne, aby odnieść sukces w branży?
Sklepy, hurtownie i firmy usługowe – to potencjalne miejsca, gdzie może znaleźć zatrudnienie technik handlowiec. Masz żyłkę handlowca? Chcesz rozwinąć swoje umiejętności negocjacyjne? Myślisz o tym, aby w przyszłości założyć własną firmę? Jeżeli szukasz zawodu, w którym nie sposób się nudzić, zdecyduj się na kierunek technik handlowiec.
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Technik handlowiec powinien mieć rozwinięte umiejętności miękkie – łatwo nawiązywać kontakty, budować relacje z klientami i dobrze radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
- Technik handlowiec zajmuje się szeroko pojętą sprzedażą – przygotowuje oferty handlowe, przeprowadza inwentaryzacje i realizuje zamówienia klientów.
- Absolwent z tytułem technika handlowca ma wiele możliwości dalszego rozwoju – może m.in. podjąć studia na kierunku ekonomia czy zarządzanie.
- Wynagrodzenie technika handlowca zależy od jego umiejętności, doświadczenia oraz wielkości organizacji, dla której pracuje – jego zarobki mogą przekroczyć nawet 7000 zł netto.
Technik handlowiec: predyspozycje do zawodu – jakie cechy przydadzą Ci się już na starcie?
 (3) (2).avif)
Umiejętność słuchania i negocjowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i odporność na stres – jeżeli masz te cechy, to nauka w technikum CosinusYoung na kierunku technik handlowiec będzie dużo łatwiejsza. Oprócz tego dobry technik handlowiec szybko podejmuje decyzje, potrafi zainteresować rozmówcę oferowanymi produktami czy usługami oraz zna i korzysta z różnych technik sprzedaży. Tę ostatnią umiejętność uczniowie technikum naturalnie zdobywają podczas nauki, a następnie mają okazję przetestować ją w praktyce.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie predyspozycje do zawodu powinien mieć technik handlowiec, warto postawić również inne: co robi technik handlowiec. Do jego zadań nie należy jedynie prowadzenie rozmów i negocjacji z klientami – zajmuje się on też sporządzaniem dokumentów handlowych i prowadzeniem dokumentacji magazynowej. Stąd też w zawodzie technika handlowca odnajdą się osoby, które są dokładne, zorganizowane i sumienne.
Przedmioty zawodowe na kierunku technik handlowiec – w czym musisz się wyszkolić, aby zostać profesjonalnym sprzedawcą?
Jeżeli zdecydujesz się na kierunek technik handlowiec, to będziesz uczyć się przedmiotów zarówno ogólnokształcących, jak i zawodowych. Do tych pierwszych należą m.in. język polski, matematyka, fizyka, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny, geografia i historia. Będziesz też uczestniczyć w zajęciach z zakresu podstaw przedsiębiorczości. Równolegle na kierunku technik handlowiec – podobnie jak w klasie o profilu technik ekonomista – prowadzone są zajęcia z przedmiotów zawodowych. Jakie to przedmioty?
Technik handlowiec – przykładowe przedmioty zawodowe:
- podstawy handlu i e-handlu – nauczysz się rozróżniać m.in. różne dokumenty handlowe, np. ofertę sprzedaży, zapytanie reklamowe i pismo negocjacyjne;
- elementy prawa – poznasz prawa konsumenta, w tym dowiesz się, czym jest reklamacja i kiedy należy ją uznać za zasadną;
- rachunkowość handlowa – dowiesz się, co kryje się pod pojęciami dokumentacja księgowa i aktywa trwałe;
- towaroznawstwo – nauczysz się, co oznaczają m.in. następujące terminy: asortyment, grupa towarowa i odbiór jakościowy;
- BHP i ergonomia – przyswoisz sobie, jak powinno wyglądać bezpieczne stanowisko pracy technika handlowca.
Perspektywy zarobkowe technika handlowca – jaką pensję jest w stanie wygenerować skuteczny handlowiec?
Zastanawiasz się, ile zarabia technik handlowiec? Nawet powyżej 7000 zł netto – tyle mogą wynosić zarobki dobrego, doświadczonego technika handlowca. Jednak osiągnięcie tego pułapu dochodów zajmuje nieco czasu – większość początkujących handlowców nie może liczyć na tak wysoką pensję, co ma związek z krótkim stażem oraz mniej rozwiniętymi zdolnościami komunikacyjnymi i perswazyjnymi.
Dochody techników handlowców są zróżnicowane. Najlepiej zarabiają fachowcy, którzy pracują dla dużych firm – w takich organizacjach pracownicy awansują zgodnie z jasno określoną ścieżką rozwoju zawodowego. Na wysokie zarobki mogą również liczyć handlowcy, którzy rozwijają swoje umiejętności i nie rezygnują z dalszego kształcenia – po ukończeniu technikum naukę możesz kontynuować na studiach.
Czy technik handlowiec to trudny kierunek – zobacz, czego będziesz musiał się nauczyć
Zastanawiasz się, czy technik handlowiec to trudny kierunek nauki? Praca w handlu może wydawać się prosta. To jednak tylko pozory – handlowiec musi mieć konkretną wiedzę z zakresu obsługi klienta, towaroznawstwa czy organizacji sprzedaży. W technikum nauczysz się pracować z urządzeniami fiskalnymi, poznasz również wzory różnych dokumentów, z którymi na co dzień mają styczność osoby wykonujące zawód handlowca. Opanujesz też umiejętność przygotowywania m.in. ofert handlowych.
Chcesz zdobyć zawód w szkole ponadpodstawowej, ale nie wykluczasz również studiów? Jeżeli zastanawiasz się, co możesz studiować po tym kierunku, to jako technik handlowiec masz do wyboru choćby: ekonomię, zarządzanie i marketing. Wszystkie wymienione kierunki studiów są w różnym stopniu związane ze sprzedażą.
 (3).avif)
Czym dokładnie zajmuje się technik handlowiec – co Cię czeka na praktykach zawodowych?
Technikum i szkoła branżowa (inaczej niż liceum ogólnokształcące CosinusYoung) mają wspólny punkt – uczniów czekają praktyki zawodowe, które dają możliwość poznania zawodu od podszewki oraz wykorzystania wiedzy teoretycznej w realnych warunkach. W przypadku technikum odbywają się one w trzecim i piątym roku nauki. Mówiąc ogólnie, praktyki mają na celu przygotować ucznia do wykonywania zawodu handlowca.
Praktyki w zawodzie technik handlowiec – czego uczą:
- przygotowania towarów do sprzedaży;
- realizacji zleceń złożonych przez klientów;
- prezentowania ofert handlowych;
- przyjmowania reklamacji – oraz ich rozpatrywania;
- przeprowadzania inwentaryzacji towarów metodą spisu z natury;
- sporządzania dokumentów handlowych;
- rejestrowania sprzedaży na urządzeniach fiskalnych;
- prowadzenia dokumentacji magazynowej;
- określania przychodów i kosztów działalności firmy.
Jakie kwalifikacje musisz zdobyć, aby zostać technikiem handlowcem?
Najważniejsze kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec to prowadzenie sprzedaży i działań handlowych. Jako absolwent technikum na kierunku technik handlowiec zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie zarówno prowadzenia sprzedaży, jak i prowadzenia działań handlowych. Co to oznacza w praktyce?
Technik handlowiec – kwalifikacje z zakresu prowadzenia sprzedaży:
- obsługa klientów – prezentowanie oferty, doradzanie klientom, przygotowywanie ofert handlowych, wykonywanie prac związanych z realizacją transakcji (wystawianie paragonów i faktur);
- przyjmowanie dostaw towarów – sprawdzanie zgodności towaru z fakturą, wprowadzanie towarów na stan;
- przygotowywanie towarów do sprzedaży – dobór optymalnego sposobu przechowywania towarów i ich ekspozycja.
Technik handlowiec – kwalifikacje z zakresu prowadzenia działań handlowych:
- planowanie działań sprzedażowych – działania sprzedażowe należy dobrać w zależności od tego, czy mowa o sprzedaży B2B, czy B2C;
- monitorowanie skuteczności działań sprzedażowych – nie wszystkie działania sprzedażowe przynoszą takie same efekty;
- komunikacja z klientem biznesowym – m.in. odpowiadanie na zapytania i przygotowywanie propozycji.
Egzamin zawodowy technika handlowca – wszystko, co musisz wiedzieć
Przyszły technik handlowiec, podobnie jak przyszły technik rachunkowości czy technik logistyk, przystępuje do egzaminu zawodowego. Egzamin ten jest źródłem wielu wątpliwości. Co musisz o nim wiedzieć? Składa się on z dwóch części – pisemnej i praktycznej. Pierwsza część trwa 60 minut, z kolei na zmierzenie się z częścią praktyczną będziesz mieć nie mniej niż 120 minut.
Część pisemna ma formę testu, na który składa się 40 zadań zamkniętych. Do wyboru są zawsze cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania dotyczą m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, podstaw handlu, organizowania sprzedaży, sprzedaży towarów oraz kompetencji personalnych i społecznych.
Egzamin zawodowy technik handlowiec. Egzamin praktyczny – przykładowe zadania:
- wypełnienie druku – choćby faktury sprzedaży czy druku reklamacyjnego;
- ustalenie cen towarów,
- klasyfikowanie towarów zgodnie ze strukturą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług;
- opracowanie prognoz sprzedaży na podstawie analizy rynku;
- dobieranie narzędzi promocji do potrzeb przedsiębiorstwa.
Brzmi skomplikowanie? Wybierz szkołę, w której dobrze przygotujesz się nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do pracy w zawodzie technik handlowiec. Zapisy online do szkoły CosinusYoung to pierwszy krok.