Oferowanie i koordynowanie usług hotelowych: technik hotelarstwa – obowiązki, kwalifikacje i zarobki przyszłych hotelarzy
Interesuje Cię branża hotelarska? Świetnie się składa, bo globalizacja i rozwój gospodarczy sprawiają, że jej przyszłość zapowiada się bardzo obiecująco. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się technik hotelarstwa i jakie są jego możliwości zawodowe. Sprawdź, co może wchodzić w zakres codziennych obowiązków osoby, która pracuje w branży po zdobyciu tytułu zawodowego technik hotelarstwa. Podpowiadamy też, ile można zarobić jako technik hotelarz!
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Technik hotelarstwa to idealna praca dla osób lubiących pracę z ludźmi, których cechuje też wielozadaniowość
- Wynagrodzenie technika hotelarstwa pracującego w prestiżowym hotelu lub za granicą może być wysokie
- Kariera technika hotelarstwa po technikum może rozwijać się na różnych stanowiskach, również kierowniczych i dyrektorskich
- Absolwenci technikum hotelarskiego mogą pracować w ciekawym, międzynarodowym środowisku
Przyjmowanie gości, rezerwacje i zarządzanie dokumentacją – czym dokładnie zajmuje się technik hotelarz?
Najpierw warto ustalić, kim jest i co robi technik hotelarstwa. Osoba posługująca się tym tytułem to absolwent kierunku technik hotelarstwa. Taki kierunek proponują liczne technika, w tym na przykład Technikum CosinusYoung.
Technik hotelarstwa zajmuje się szeroko pojętą obsługą klientów w branży turystyczno-hotelarskiej. Główne zadania technika hotelarstwa to planowanie, organizowanie oraz koordynowanie pobytu gości w obiekcie noclegowym. Do jego kompetencji należy robienie rezerwacji, ustalanie z klientami szczegółów zamawianych usług i reagowanie na ich bieżące potrzeby, a także obsługiwanie gości zgodne z zakresem usług świadczonych przez hotel, w tym przygotowywanie i podawania posiłków.
Praca technika hotelarstwa polega na kompleksowej opiece nad gościem. Pracownicy obiektu noclegowego pozostają do dyspozycji gości podczas całego pobytu – od zakwaterowania, aż do wymeldowania. Ważne jest to, aby na potrzeby i problemy gości (w tym także gości VIP i osób niepełnosprawnych) reagować w sposób profesjonalny!
Czym jeszcze zajmuje się technik hotelarstwa? Do zadań technika hotelarstwa należy także: rozliczanie i przyjmowanie należności przed wyjazdem gości oraz sporządzanie wszelkiej dokumentacji, w tym dokumentacji eksploatacyjnej budynku, prowadzenie korespondencji mailowej z klientami, obsługa portali rezerwacyjnych, odbieranie telefonów oraz organizowanie przyjęć okolicznościowych.
Co wpływa na zarobki w hotelarstwie – ile można zarobić w Polsce, a ile za granicą?
Na pewno zastanawiasz się, na jakie zarobki można liczyć, pracując w branży hotelarskiej. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, ile zarabia technik hotelarstwa, ponieważ bardzo dużo zależy od jego stanowiska pracy, doświadczenia, a także od standardu obiektu. Na najwyższe zarobki może liczyć technik hotelarz zatrudniony w hotelu o bardzo wysokim standardzie lub w luksusowym kurorcie, również w niektórych krajach za granicą takie wynagrodzenie może być bardzo satysfakcjonujące.
Co drugi recepcjonista hotelowy pracujący w Polsce otrzymuje pensję w zakresie 4 010-5 050 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 050 zł brutto może liczyć 25% najlepiej opłacanych recepcjonistów pracujących w hotelach. Średnie miesięczne zarobki recepcjonistek i recepcjonistów w Niemczech to 2500-3500 EUR brutto.
Bierzesz pod uwagę także inne zawody, których można nauczyć się w technikum? Oferta edukacyjna CosinusYoung może Cię zaciekawić!
 (1) (1).avif)
Egzamin zawodowy na technika hotelarstwa – jak się przygotować i co musisz wiedzieć, aby zdać?
Interesuje Cię zawód technik hotelarstwa w technikum CosinusYoung? Niezależnie od tego, czy wybierzesz to, czy inne technikum, będziesz musiał lub musiała odpowiednio przygotować się do egzaminu zawodowego, który czeka Cię po 5 latach nauki. Egzamin zawodowy, do którego przystępuje przyszły technik hotelarstwa, obejmuje szeroki zakres wiedzy z przedmiotów, których uczniowie technikum uczą się przez 5 lat.
W trakcie nauki przyszły technik hotelarstwa zdobywa 2 kwalifikacje składające się na jego zawód: Planowanie i realizacja usług w recepcji oraz Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Kształcenie w ramach tych kwalifikacji zakończone jest egzaminem zawodowym – pozytywna ocena z obu części egzaminu (pisemnej i praktycznej) skutkuje otrzymaniem świadectwa potwierdzającego wymienione kwalifikacje.
Bezpłatne podręczniki w Szkole Dla Młodzieży CosinusYoung to ważne wsparcie dla każdego ucznia technikum CosinusYoung!
Zarządzanie recepcją, obsługa gości i organizacja usług hotelarskich – jakie kwalifikacje musi potwierdzić uczeń na egzaminie?
Nauka na kierunku technik hotelarstwa, oprócz przedmiotów podstawowych, obejmuje takie przedmioty zawodowe jak np. działalność recepcji, usługi żywieniowe w hotelarstwie, marketing w hotelarstwie, podstawy hotelarstwa, organizacja pracy w hotelarstwie i inne. Grupa pedagogiczna CosinusYoung dokłada wszelkich starań, aby uczniowie szkoły byli jak najlepiej przygotowani do egzaminów!
Lista wymagań dla osób przystępujących do egzaminu na kierunku technik hotelarstwa jest długa. Z pewnością trzeba umieć planować i realizować prace związane z obsługą gości w recepcji, rozpoznawać oczekiwania gości, prowadzić książkę meldunkową, sporządzać dokumentację związaną z procedurami przyjazdu (check-in) i wyjazdu (check-out) gości i obsługiwać systemy rezerwacyjne.
Kolejny etap kształcenia – jakie drogi otwierają się przed absolwentem kierunku hotelarskiego?
 (2) (1).avif)
Absolwent technikum hotelarstwa może kontynuować edukację na studiach licencjackich oraz magisterskich. Po zdaniu egzaminu maturalnego technicy hotelarstwa często podejmują dalsze kształcenie na studiach wyższych z zakresu hotelarstwa, turystyki i rekreacji lub marketingu. Ukończenie studiów wyższych lub dodatkowe szkolenia to większa szansa na szybki awans w branży hotelarskiej. Kontynuacja nauki po technikum hotelarskim to także droga do objęcia stanowiska kierownika lub nawet dyrektora hotelu.
Mieszkasz na terenie województwa śląskiego? Oferta edukacyjna Szkoły Dla Młodzieży CosinusYoung w Katowicach może Cię szczególnie zainteresować!
Czy warto zostać technikiem hotelarstwa? Przyszłość zawodu, możliwości zatrudnienia i zalety pracy w hotelarstwie
Nauka na kierunku technik hotelarstwa trwa pięć lat – co robić potem? Absolwent tego kierunku kształcenia zawodowego może znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach w hotelach, motelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, schroniskach i w kwaterach prywatnych. Osoba z tytułem technika hotelarstwa często pracuje na stanowisku recepcjonisty, jednak technik hotelarz może też objąć stanowisko konsjerża, barmana lub kelnera. Interesującą opcją jest praca dla biur turystycznych, stowarzyszeń oraz organizacji hotelarskich i turystycznych. Najwięcej możliwości sezonowej pracy – również za granicą – pojawia się w letnim i zimowym sezonie turystycznym.
Technik hotelarstwa to ciekawy zawód – czy warto jednak zdecydować się na szkołę hotelarską? Zawód technika hotelarskiego jest bez wątpienia bardzo za perspektywiczny. Prężnie rozwijający się sektor turystyczny i coraz bogatsza baza noclegowa to liczne nowe miejsca pracy. Rozwój kariery w międzynarodowych sieciach hotelarskich to wyższe zarobki i duża szansa na zdobycie ważnych doświadczeń zawodowych i międzykulturowych.
A może chcesz zdobyć zawód szybciej? Nauka w technikum trwa 5 lat, jednak tytuł zawodowy możesz mieć już po 3 latach nauki w szkole branżowej. Sprawdź, co proponuje Ci Szkoła branżowa CosinusYoung!