Referendum na patrona szkoły w warszawskim plastyku
REFERENDUM NA PATRONA SZKOŁY - POZNAJ FINALISTÓW!
W naszym Liceum odbyło się referendum dotyczące wyboru patrona. Wszyscy uczniowie głosowali spośród wybitnych polskich twórców: Tamary Łempickiej, Teresy Pągowskiej, Zofii Stryjeńskiej, Ludwiki Nitschowej, Bohdana Butenki, Eryka Lipińskiego, Zdzisława Beksińskiego oraz Adama Myjaka.
Do finału zakwalifikowały się trzy niezwykłe artystki: Stryjeńska, Łempicka i Nitschowa - każda uosabiająca wartości bliskie naszej szkolnej społeczności.
Inspiracja dla młodych twórców
Finalistki naszego referendum to nie tylko wybitne artystki, ale prawdziwe ikony niezależności i talentu. Ich dzieła do dziś fascynują świeżością i odwagą, mistrzowsko łącząc szacunek dla tradycji z nowatorskim podejściem. Te niezwykłe kobiety przełamywały artystyczne i społeczne bariery swoich czasów, torując drogę kolejnym pokoleniom twórców. Każda z nich, na swój wyjątkowy sposób, reprezentowała Polskę na międzynarodowych wystawach, zdobywając uznanie i wprowadzając polską sztukę do światowego kanonu. Ich prace, eksponowane dziś w prestiżowych muzeach, nieustannie inspirują i zachwycają, udowadniając ponadczasową wartość prawdziwej sztuki.
Zofia Stryjeńska - Księżniczka polskiej sztuki
Stryjeńska to wybitna przedstawicielka polskiej sztuki międzywojennej. Jej malarstwo, grafika i ilustracje czerpią z polskiego folkloru i słowiańskiej mitologii, tworząc dynamiczne kompozycje pełne intensywnych kolorów. By studiować sztukę w Monachium, gdzie nie przyjmowano kobiet, przez pewien czas podszywała się pod własnego brata - dowód jej niezwykłej determinacji. Jej twórczość, zakorzeniona w ludowych tradycjach, stanowi manifest polskiej tożsamości kulturowej.
Tamara Łempicka - Ikona art déco
Łempicka stworzyła rozpoznawalny styl łączący kubistyczną geometrię z klasycznym malarstwem. Jej obrazy - eleganckie portrety, dynamiczne akty i miejskie pejzaże - do dziś fascynują kolekcjonerów, osiągając milionowe ceny. Była nie tylko artystką, ale ikoną stylu i niezależną kobietą odważnie przekraczającą konwenanse swoich czasów. Jej życie pełne podróży i ekstrawagancji to opowieść o artystycznej wolności i konsekwentnym realizowaniu własnej wizji.
Ludwika Nitschowa - Mistrzyni monumentalnej formy
Nitschowa, uczennica Xawerego Dunikowskiego, zasłynęła Pomnikiem Syreny Warszawskiej (1939), który stał się symbolem stolicy. Modelką do tego dzieła była Krystyna Krahelska - poetka i żołnierz AK. Twórczość Nitschowej charakteryzuje monumentalizm, realizm oraz patriotyczna tematyka. Jej rzeźby odzwierciedlają zaangażowanie w narodową historię, jednocześnie ukazując talent do nadawania bryłom ekspresji i życia.
Która z tych wybitnych twórczyń zostanie patronką naszego Liceum? Werdykt już wkrótce! Obserwujcie nasze media społecznościowe, aby dowiedzieć się jako pierwsi, kto będzie inspirował kolejne pokolenia młodych artystów w naszej szkole!